Teknoloji

Yaani Nedir? Gerçekten de Yerli Bir Arama Motoru mu?

Öncelikle Reklamlarda gördüğümüz Turkcell bangır bangır bağırdığı Yaani nedir bundan bahsetmek istiyorum.

Yaani Hakkında

Turkcell ve Yandex ortak projesi olan Yaani geçenlerde duyuruldu ve kullanıma sunuldu. Turkcell reklamlarında gördüğümüz bizi anlayan, aradığımız şeylerle ilgili doğru bilgilere ulaşmamıza yarayan bir arama motorudur kendileri.

Yaani Gerçekten Yerli mi?

Yandex ve Google’dan verileri aldığı için aramalar yerli değil, alt yapı, tasarım yerli olabilir ama sayfanın arka tarafında turk arama motoru yaaniçalışan bir Google veri çekme kodu var hal böyle olunca yerli sayılmıyor. Yerli deki amaç a-z ye kadar tamamen Türk mühendisler ve geliştiriciler sayesinde olur.

Peki Yaani Yerli Olacak mı?

Yerli değil dediğimiz için bize kızmayın ama inanıyoruz ki evet yerli olacak neden mi hemen anlatalım Google 20 yıla yakındır sayfaları indexledi veritabanına kayıt etti. İlk başlarda bu işler tek tek manuel olarak yapıldı sonraları otomatik botlarla (örümcekler) ile yapıldı. Ve hal böyle olunca koskoca İnterneti bir yılda kayıt altına alamazsınız. Yandex’te ilk arama motoru olacağı zaman verileri Google’dan çekti sonraları kendi örümceklerini yaparak aramalar kendi veritabanı ve algoritması ile yaptı. İnanıyoruz ki Turkcell aramalar için kendi algoritmasını ve veritabanı yapacaktır.

Bu Proje Tutar mı?

Tabi ki tutar. Geçenlerde Geliyoo diye bir proje vardı hani 10 milyon lira yatırım yapılmıştı ne kadar dandik bir projeydi değil mi amatörce yapılmış hazır tasarım ve kodlama kullanılmıştı. Bu öyle değil arkasında yılların telekomünikasyon şirketi Turkcell var reklamının da en kralını işinde en başarılı olanını yapacağına inanıyoruz. Artık bizi anlayan, dinleyen ve kendini ona göre geliştirebilecek bir arama motorumuz var.

Bununla övünmeliyiz, başarısına destek olmalı ve gelişmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Artık ülkelerin kendine öz arama motorları var çok geride kaldık artık adım atma zamanı geldi. Google’nin son yaptığı güncellemeler ile alakasız sonuçlar çıkarttığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden yeni arama motorumuz Yaani’ye başarılar diler Turkcell’i kutlarız.

yaani arama motoru
Yaani Arama Motoru
Etiketler

Mustafa Işık

Hoşgeldiniz size daha iyi içerikler üretmek, profesyonel anlamda size faydalı haberler çıkartmak için çalışıyoruz ve buna devam edebilmemiz için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen Adblock vb. reklam engelleme uygulamalarını bizim sitemizde kullanmayın. Unutmayın tek gelir kaynağımız reklam tıklamalarıdır.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
salahi bozkurtMarmaraparke Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
salahi bozkurt
Ziyaretçi
salahi bozkurt

Merhabalar Size Mersin’den yazıyorum ve bir müjde vermek istiyorum. ben Massachusetts enstitüsü mezunu bir Türk yazılım geliştiricisiyim ve kendi değerlerimizi kalkındırmak adına ve teknolojik boyunduruktan ülkemizi kurtarabilmek için eğitimimi bitirince yurda döndüm. Kendi spider bot’umuzu yazdık bitirdik ve şimdi arabirim geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Sınırlı bütçemiz bile olsa yüksek ideallere sahibiz ve başarmamıza çok az kaldı. Şuan itibarı ile ortalama 1-1.500.000 web sayfasını indexletebilmiş durumdayız. Çok ciddi şekilde aylarımızı günlerimizi yıllarımızı verdik bu proje için ben ve arkadaşlarım olarak. Masaüstü platformdanda tüm faaliyetleri kullanılabilecek yüzde yüz yerli üretim ilk gerçek arama motorunu bitirdik diyebilirim. Şuanda sosyal ağ platforumuda inşaa ediyoruz. Tek… Daha fazla oku »

Marmaraparke
Ziyaretçi
Marmaraparke

Çok güzel bir konuya değinmişssiniz ancak taktik çok açık bir şekilde belli.Milletimizin milli duygularının yüksek olduğu bu dönemde.Önce nabız yokluyorlar.Işığı görürlerse büyük bir ihtimal devletten teşvik alıp alt yapılarında düzenlemeye gideceklerdir.Turkcell, Adwordsa giden miktarın ne kadar iyi olduğunu biliyor ve gözü orada.

İlgili Makaleler

Close
Close