Teknoloji

Yaani Nedir? Gerçekten de Yerli Bir Arama Motoru mu?

Öncelikle Reklamlarda gördüğümüz Turkcell bangır bangır bağırdığı Yaani nedir bundan bahsetmek istiyorum.

Yaani Hakkında

Turkcell ve Yandex ortak projesi olan Yaani geçenlerde duyuruldu ve kullanıma sunuldu. Turkcell reklamlarında gördüğümüz bizi anlayan, aradığımız şeylerle ilgili doğru bilgilere ulaşmamıza yarayan bir arama motorudur kendileri.

# Yaani Gerçekten Yerli mi?

Yandex ve Google’dan verileri aldığı için aramalar yerli değil, alt yapı, tasarım yerli olabilir ama sayfanın arka tarafında turk arama motoru yaaniçalışan bir Google veri çekme kodu var hal böyle olunca yerli sayılmıyor. Yerli deki amaç a-z ye kadar tamamen Türk mühendisler ve geliştiriciler sayesinde olur.

1) Peki Yaani Yerli Olacak mı?

Yerli değil dediğimiz için bize kızmayın ama inanıyoruz ki evet yerli olacak neden mi hemen anlatalım Google 20 yıla yakındır sayfaları indexledi veritabanına kayıt etti. İlk başlarda bu işler tek tek manuel olarak yapıldı sonraları otomatik botlarla (örümcekler) ile yapıldı. Ve hal böyle olunca koskoca İnterneti bir yılda kayıt altına alamazsınız. Yandex’te ilk arama motoru olacağı zaman verileri Google’dan çekti sonraları kendi örümceklerini yaparak aramalar kendi veritabanı ve algoritması ile yaptı. İnanıyoruz ki Turkcell aramalar için kendi algoritmasını ve veritabanı yapacaktır.

Bu Proje Tutar mı?

Tabi ki tutar. Geçenlerde Geliyoo diye bir proje vardı hani 10 milyon lira yatırım yapılmıştı ne kadar dandik bir projeydi değil mi amatörce yapılmış hazır tasarım ve kodlama kullanılmıştı. Bu öyle değil arkasında yılların telekomünikasyon şirketi Turkcell var reklamının da en kralını işinde en başarılı olanını yapacağına inanıyoruz. Artık bizi anlayan, dinleyen ve kendini ona göre geliştirebilecek bir arama motorumuz var.

Bununla övünmeliyiz, başarısına destek olmalı ve gelişmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Artık ülkelerin kendine öz arama motorları var çok geride kaldık artık adım atma zamanı geldi. Google’nin son yaptığı güncellemeler ile alakasız sonuçlar çıkarttığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden yeni arama motorumuz Yaani’ye başarılar diler Turkcell’i kutlarız.

yaani arama motoru
Yaani Arama Motoru
Alakalı
Daha fazla yükle

Mustafa Işık

Hoşgeldiniz size daha iyi içerikler üretmek, profesyonel anlamda size faydalı haberler çıkartmak için çalışıyoruz ve buna profesyonel anlamda devam edebilmemiz için reklam kazancına ihtiyacımız var. Lütfen Adblock vb. reklam engelleme uygulamalarını bizim sitemizde kullanmayın. Unutmayın tek gelir kaynağımız reklam tıklamalarıdır.

Konu ile alakalı yazılar

2 Düşünce paylaşılmış

  1. Merhabalar

    Size Mersin’den yazıyorum ve bir müjde vermek istiyorum. ben Massachusetts enstitüsü mezunu bir Türk yazılım geliştiricisiyim ve kendi değerlerimizi kalkındırmak adına ve teknolojik boyunduruktan ülkemizi kurtarabilmek için eğitimimi bitirince yurda döndüm. Kendi spider bot’umuzu yazdık bitirdik ve şimdi arabirim geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Sınırlı bütçemiz bile olsa yüksek ideallere sahibiz ve başarmamıza çok az kaldı. Şuan itibarı ile ortalama 1-1.500.000 web sayfasını indexletebilmiş durumdayız. Çok ciddi şekilde aylarımızı günlerimizi yıllarımızı verdik bu proje için ben ve arkadaşlarım olarak. Masaüstü platformdanda tüm faaliyetleri kullanılabilecek yüzde yüz yerli üretim ilk gerçek arama motorunu bitirdik diyebilirim. Şuanda sosyal ağ platforumuda inşaa ediyoruz. Tek bir arama motoru hem instagram yada facebook gibi özelliklerle donatılmış bir sosyal medya hemde GOOGLE gibi web’i arayan bir arama motoru olarak çok yakında Türkiyemize yakışacak bir kalite ile yayınlanmış olacak. Tek sıkıntımız reklam ve yayma olacak bu yazılımı sonuçta bizler Turkcell gibi devasa bir şirket değlliz ama gerçekten bu işin teknik üretim sürecini çok çok iyi yapan bir ekibiz. Projemizin tamamlanmasına ortalama 5-6 ay gibi bir süremiz kaldı. Beta ve Test aşamalarımız başladığında yazlımı sizlerede göndereceğim. Denemeniz bizim için önemli belki hep beraber birkaç gözden kaçan unsur veya bug yakalayabiliriz. Şuan için hiçbir parasal beklentimiz yada medyatik önplana çıkma kaygımız yok. Amacımız ülkemiz dijital yayın ve bilişim sosyal arabirimini tamamen Yerli bir sektöre dönüştürebilecek ilk kıvılcımı ateşleyebilmek. Ülkemizde efsane programramacılarımız var, çok iyi hacker ve coder ‘lerimiz var. Neden yabancıların teknolojilerine muhtacız birlik olursak tüm zorlukları aşarız. Biz bu bağlamda birlik ruhunu ayağa kaldırmak adına projemizi açık kaynak kod olarakta piyasaya süreceğiz böylece umarım ülkemiz yazılımcılarıda feyz alıp bizlerle projeye daha çok ücretsiz özellik ve daha bizim düşünemediğimiz pekçok yabancılara fark atmamızı sağlayacak fikirler ve yazılımsal eklentiler katabileceklerdir.
    Sayfanızı kaydettim sizinle iletişim halinde olacağım. iyi çalışmalar dilerim.

    Salahi Bozkurt

  2. Çok güzel bir konuya değinmişssiniz ancak taktik çok açık bir şekilde belli.Milletimizin milli duygularının yüksek olduğu bu dönemde.Önce nabız yokluyorlar.Işığı görürlerse büyük bir ihtimal devletten teşvik alıp alt yapılarında düzenlemeye gideceklerdir.Turkcell, Adwordsa giden miktarın ne kadar iyi olduğunu biliyor ve gözü orada.

Düşünceni yaz gelsin

Şiddet ile tavsiye ediyoruz

Close
Close
Close
%d blogcu bunu beğendi: