Wordpress

WordPress Tema ve Eklentileri %100 Türkçeleştirme

Merhaba arkadaşlar bugün WordPress tema ve eklenti Türkçeleştirmesi nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız.

Bir çok kez indirdiğimiz ve ya siteye kurduğumuz eklenti ve ya temalarda Türkçe problem yaşıyoruzdur ve ftp aramadığımız dosya kalmaz ama bir türlü nerede olduğunu bilemeyiz kelimelerin ama artık temaları da eklentileri de %100 Türkçeleştirmek mümkün hadi başlayalım 🙂

Gereken tek şey Loco Translate adında küçük bir eklenti indirmek için burayı tıklayın.

İndirdiğiniz eklentiyi WordPress yönetim panelinden eklentiler>Yeni Eklenti Yükle seçerek yükleyip etkinleştirin
Daha sonra sağ altta yönetim menüsüne eklentinin sayfası gelecek onu tıklayın.

Örnek Resim:

Loco Translate Kullanımı
Loco Translate Kullanımı

Loco Çeviriye tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir panel açılacak.

Loco Translate Kullanımı 2

Burada önemli olan olay şu Active theme: dediği yerde mevcut temanız var onu seçerek ve ya aşağıda Running plugins: mevcut eklenti listelerinden hangisini Türkçeleştirmek istiyorsanız onu tıklayın.


Karşınıza söyle bir ekran gelecek New language diyerek Türkçe’yi seçin.

Loco Translate Kullanımı


Daha sonra ise Turkish yazan yeri tıklayıp edit bölümü çıkacak aşağıdaki gibi

Loco Translate Kullanımı


Yukarıdaki resimden anlatmaya çalıştım ama yine anlatayım yazı ile Ortalarda Çevirici filtre gibi bir boşluk var aradığınız kelimeyi yazın örnek Read More yazdığınızda hemen altında çevirilecek kelime gelir onu tıklayın ve altta Turkish bölümüne devamını oku gibi türkçe bir kelime yazın yazdıktan sonra yukarıda aradığınız yerin sol tarafında Save var onu tıklayın diler tek tek dilerseniz tüm çeviri yaptıktan sonra da kayıt edebilirsiniz. Ama denemek için çalıştığını anlamak için bir tane yapın. Save yaptıktan sonra Savenin yanında Sync var onu tıklayın ve sayfayı yenileyin eğer çeviriniz gözüküyorsa kontrol edip hepsini Türkçeleştirin. Türkçeleştirmeleriniz .po olan dosya temanın içinde olacaktır.

Bu yöntemle temanızı ve eklentilerinizi Türkçeleştirebilirsiniz 🙂

Eğer size yardımcı olabildi isek yorum yaparak sayfamızı paylaşır mısınız? Çünkü bilgi güçtür paylaştıkça büyür ve biz siz bizi paylaştıkça gaza geliyor bilgi paylaşmasına doyamıyoruz.

İlgili Haber  WordPress Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?
Etiketler
Okumaya Değer

Mustafa Işık

"1993 yılında Gaziantep'de doğdu, İlkokulu Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu'nda, Ortaokulu Şehit Nafi Kıvanç Okulu'nda, Liseyi Orhan Sevinç ve Mehmet Rüştü Üzel End. Mes. Lisesi'nde okudu. İleri derece bilgisayar kullanma becerisi vardır. Elektronik ve teknoloji aşığı ve araştırmacısıdır."

Bir Cevap Yazın