WordPress Sistemli Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır (Güncel)

Merhabalar; WordPress Hızlandırma tekniklerine hazır mısınız?

Bazı Hosting satan arkadaşlarımızın WordPress CPU oranını çok kullanıyor, Hosting kasar şudur budur gibi çok laflar kullanıyorlar belkide haklılardır bilemem sonuçta ben bir yazarım ama Kibirli Kirpi Web sitesini hızlandırmak için bir çok eklenti bir çok yöntem denedim bu yöntemleri bu konuda tamamını yazacağım. 1 tane değil onlarca yöntemi size anlatacağım kullanımı da dahil.

WordPress için o kadar çok hızlandırma taktikleri var ki ben işe yarar ve denemiş olduğum içerikleri sizinle paylaşacağım.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Tüm bu işlemleri yapmadan önce mutlaka veritabanı ve sitenizin yedeğini alınız!![/box]

WordPress Sitenizi Daha Nasıl Hızlandırırsınız ?

 1. İşin temeline inelim eklentilerden önce dosyaları sıkıştırmak sitenizin hızını arttırabilir hangi dosyaları? diye soruyor gibisiniz (CSS, JS, ve HTML sıkıştıracaksınız bu çok etkili bir hızlandırma yöntemidir)
  1-A; CSS sıkıştırma; Style dosyalarınızda boşlukları ve tag etiketlerini silebilirsiniz örn: Yazılımcı aradaşlarımız <!– Menu alanı –> gibi etiketleri verirler bunları ve aradaki boşlukları silerek css’leri küçülte bilirsiniz manuel olarak küçülte bilirsiniz ama ben manuel olarak değilde otomatik olarak küçültmek istiyorum diyorsanız vereceğim linkten küçültün ( http://www.csscompressor.com/ ) otomatik küçültmede hatalar olabiliyor bazen csslerde sıkıntı çıkabiliyor bu yüzden cssnizi mutlaka yedekleyin.
  1-B; JS’lerinize CSS gibi küçültün bunun içinde bu programı kullanın ( http://www.javascriptlint.com/ ) JS’lerinizinde yedeklerini alarak küçültün.
  1-C; Resimlerin boyutunu küçültmekte sitenize o kadar faydası var ki küçültünüz de anlayacaksınız ne demek istediğimi png dosyalarınızın kalitesi düşmeden küçültebileceğiniz şu İnternet sitesini kullanabilirsiniz. Bu site png küçültüyor jpgler için alternatif programlar kullanabilirsiniz. Ben jpg küçültmek için Adobe Photoshop kullanıyorum. Png küçültmek için şu siteyi kullanabilirsiniz.( https://tinypng.com/ )
  1.C.A; WordPress’te yüklenen resimleri otomatik küçültmek için yahoo’nun geliştirdiği eklenti sayesinde otomatik olarak yükleme küçültüyor biraz geç yüklense de resimler olsun boyutunu küçültüyor ya neyse şu adresten ( https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/ ) eklentisini kurarak otomatik olarak yüklediğiniz resimleri sıkıştırın.
 2. Gzippy eklentisini kurarak sitenizdeki html’i %70 %80 olarak sıkıştırırsınız yanlız Gzippy bazı eklentilerde başıboşluk çıkartıyor isyan çıkartıyor eklentiler doğru çalışmıyor olabilir tabi eklentiyi etkisizleştirdiğiniz de düzelebiliyor.
 3. WordPress siteleri binlerce sorgu ile çalışan koca bir sistem hal böyle olunca illaki sitede bir yavaşlama meydana geliyordur haliyle bazı arkadaşlar hemen cache eklentileri yüklüyor bu belki avantajdır ama günlük 1000 kişiden az kişi olarak analiz ediyorsanız gerek yok cache filan. Ama illaki bir cache kurabilirim diyorsanız geliştiricisi Türk olan Wp Fastest Cache kullanabilirsiniz. Türkçe dili mevcuttur. Bu eklentiyi kullanırsanız 2. maddeyi yüklemeniz gerekmez.
 4. WordPress’te db (veri tabanı) bazen şişmekte spam yorumlar, yazı geçmişleri, geri dönüşler filan derken sorgularda haliyle çoğalır bu yüzden en iyi eklenti olan Wp Optimize Türkçe dil desteğide var kullandıkça seveceğiniz bir eklenti olduğunu hatırlatayım.
 5. Kullanmadığınız eklentileri kaldırmanız da sizin sitenizi hızlandıracaktır. Bazen temanızın özelliği olan şeylere aynı özellikli eklentiler kuruyor ve bunların çakışması ile sitenin yavaşlığı söz konusu oluyor tek tek kaldırarak sitenizin yavaşlığına neden olan eklentiyi bulabilirsiniz.
 6. Sitenin yavaşlaması da bir diğer etkende temiz kodlanmamış tasarımlardır. Karmaşık ve çok sorgulu tasarımlardan sakının.
 7. Başka sitelerden veri çekerken çekilen verinin boyutuda önemli çekilen veri gereksiz birşeyse boşverin çekmeyin lazımsa veri kendi sunucunuzdan çekmeye çalışın buda sitenin hızına çok etki edecektir.
 8. Sitenin hızını ve optimasyonunu Google‘nin kendi hizmetinden öğrenebilirsiniz ne kadar hızlıysa o kadar iyidir Google’den  alabildiğiniz kadar üst puanlar almaya bakın hadi gazanız mübarek olsun

Site Hız Testi

Google Hız Ölçer Uygulaması:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Destek ve yardım istemleri için yorum yazın elimizden geldikçe yardımcı oluruz.

Arkadaş Tüm bunları biz ne için yapıyoruz diyebilirsiniz. Tabiki Google bey sitemizi sevsin saysın.

google-mutlu

Düşüncelerini Paylaş