WordPress Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

WordPress internet üzerinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Eskiden WordPress’i tarif etmek için “blog sistemi” kavramını kullansakta artık gelişen WordPress sistemi sayesinde blog sitelerinin de ötesinde birçok türde siteyi rahatlıkla oluşturabiliyorsunuz. Şimdi gelin hep beraber bu yazımızda WordPress nedir, onu inceleyelim.

Wordpress
WordPress

WordPress Nedir?

Resmi olarak kaynaklara baktığımız zaman WordPress ücretsiz, açık kaynak kodlu bir blog sistemi olarak tanımlanmaktadır. Ancak önceki paragrafta da belirttiğim üzere, gelişmiş WordPress sistemi sayesinde artık dilediğiniz tarzda siteleri WordPress ile hazırlayabiliyorsunuz.

PHP dili kullanılarak hazırlanmış olan WordPress sistemi yıllardır dünya üzerinde birçok kişi tarafından geliştirilmekte ve dünya üzerinde ki siteler de kullanılan içerik yönetim sistemlerinde pastadan en büyük dilimi alan sistemdir.

WordPress kullanıcılarına her zaman kolaylığı sağlamayı hedeflemektedir. Hiçbir kodlama bilginiz olmadan kendinize harika siteler hazırlayabilirsiniz. Çünkü dünyanın en çok tercih edilen bu içerik yönetim sistemi için ücretli veya ücretsiz onbinlerce tema ve eklenti sizin hizmetinizdedir.

Özellikle blog siteleri için tercih edilen WordPress de sitenize yazılar veya sayfalar eklemek çocuk oyuncağıdır. Az önce belirttiğimiz gibi hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan, word dosyasına yazı yazar gibi WordPress sisteminde de yazılar veya sayfalar hazırlayabilirsiniz.

Üstelik wordpress kullanmanız için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. WordPress kullanıcılarına özel bir blog servisi hizmeti de sunmaktadır. Hemen wordpress.com adresine girerek kendinize ücretsiz olarak isim.wordpress.com şeklinde bir blog oluşturabilirsiniz veya kendi alan adınız ve hostunuz varsa wordpress.org adresinden WordPress’in son sürümünü indirip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

wordpress cms

WordPress Hangi Alanlarda Kullanılır?

Az önce de belirttiğim üzere ücretsiz veya ücretli binlerce tema ve eklenti desteği, bu işlerle ilgilenen hemen hemen herkesi kendisine çekmektedir. Diğer yandan da ücretsiz olması ve sürekli güncellemeler yapılması, sıkı güvenlik önlemleri ile dünya üzerinde ki sitelerin yaklaşık 40% gibi bir oranı WordPress’i tercih etmektedir.

Durum böyle olunca da WordPress zamanla bir blog sistemi olmaktan çıktı ve günümüzde artık her türlü sitenin yapılabileceği bir içerik sistemi haline geldi. Örneğin WordPress kullanarak e-ticaret sitesi, sosyal ağ sitesi, forum sitesi, kurumsal site, haber sitesi gibi her kategoride siteler oluşturabilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş