WordPress Eklentisiz Reklam Yerleşimi

Adım adım WordPress‘e reklamları eklemek istediğimiz yerlere göre anlatmaya gayret edeceğim. Açıklayıcı ve görsel destekli bir anlatım olacak ancak yinede sorularınız olursa yorum yaparak iletebilirsiniz; kısa sürede dönüş sağlamaya çalışırım.

 

1. Yan menüye (sidebar) reklam eklemek

Admin paneline giriş yaptıktan sonra sırasıyla: Sol Menüden Görünüm > Bileşenler sekmesine gidiyoruz. Buraya geldiğimizde default olarak ara, arşivler, kategoriler, metin gibi sürüklenebilir bileşenler geliyor karşımıza. Bunların içerisinden ‘metin’i seçiyoruz ve sağ taraftaki uygun kısımlara sürüklüyoruz ya da üzerine tıklayıp eklemek istediğiniz kısmı seçebilirsiniz. Bileşeni sürükledikten sonra düzenleme aşamasında başlık ve metin karşımıza çıkıyor, başlık kısmını boş geçebilir, sponsor, reklam, advertorial vs. dilediğinizi yazabilirsiniz size kalmış ancak metin kısmına reklam kodumuzu ekliyoruz ve kaydet diyoruz.

 

2. Anasayfaya reklam eklemek

Anasayfada yazıların sıralanışın üstüne reklam eklemek mümkün. Görselde gördüğünüz alan temadan temaya bazen değişiklik gösterebilir ama genelde mantık aynıdır. Anasayfada yapacağımız tüm işlemler için Panel > Görünüm > Düzenleyici adımlarını izleyip açılan sayfada sağ taraftan Ana İndex Şablonu (index.php) dosyasını seçiyoruz. İçerisinde <?php while (have_posts()) : the_post(); ?> satırını bulup bunun üstüne reklam kodunuzu eklediğinizde anasayfanızda yazıların sıralanmasından bir önce reklamınız gözükür. Bu alan için tavsiyem yatay reklamlardır.

 

3. Yazı içine reklam eklemek

Aslında temel olarak mantık aynı biraz kodları okumak ve dikkat etmek gerekiyor. Yazılarınızın içine reklam eklemek için ana sayfaya eklerken yaptığımız gibi Yine Panel > Görünüm > Düzenleyici yolunu izliyoruz ancak bu sefer single.php yani Tekil Yazı Şablonunu açıyoruz. Burada dikkat etmek gereken bir husus varki. Bazı temalarda tarih, yazar gibi bildirimler gösterilmiyor bu gibi durumlarda title’ın altına eklediğinizde sorunsuz şekilde görünür reklamınız.

 

Ancak benim kullandığım temadaki gibi tarih, kategori, yazar gibi başlıklar title’ın altında diğer bir değişle yazının en tepesindeyse şöyle yapıyoruz: sıralamasına bağlı olaraktan varsayalım sitenizde tekil bir yazıda üst kısımda en son yazar bilgisi görünüyorsa <?php the_author_posts_link(); ?> kodunun arkasına yapıştırıyoruz kodumuzu. En sonda yorumda olabilir o zaman comment’in, kategori varsa $cats = get_the_category(); diye başlayan kodun bitişine atıyoruz reklam kodumuzu.

 

Bu bahsettiğim kodlar <p class kodları arasında isede </p> bitişinden sonra kodunuzu rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Sonuna eklemek istiyorsanızda <div class=”comment-area” id=”comments”> kısmında yorum girilen alanın üstüne kodunuzu atabilirsiniz. Farklı şeyler yazıyor olabilir kimi zaman temadan temaya farklılık gösterebilir önemli olan temel kelimeleri yakalamakda ve kodların sütunlarının açılış kapanış kodlarının yerlerini doğru saptamakta. Deneme yanılma yoluyla bunu öğrenmek ve geliştirmek mümkün.

 

4. Sayfalara reklam eklemek

Sayfalarınıza reklam eklemek için aslında single.php de işlediğimiz yolun aynısını kullanabilir. Farketmiş olacaksınız ki sadece terimler değişiyor aslında tüm kısımlarda reklam eklemek adına aynı yöntemleri uyguluyoruz. Tekrar Panel > Görünüm > Düzenleyici yolunu izleyip ardından <div class=”title”><?php the_title(); ?></div> başlık kodu altında <article> yoksa hemen title altına varsa <article> kodunun altına eklemeniz yeterli.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir