WordPress Child Tema Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Child Theme

WordPress’in tema yapısı oldukça esnektir. Bu esneklik her ne kadar kolaylık sağlasa da bazı durumlar kafa karışıklığına yol açabiliyor. Bu noktada devreye Child Theme giriyor.

Farklı bir kişiler tarafından yapılmış temaları düzenlemek istediğinizde ve standart yapının dışında bir kodlama yapılmışsa hangi işlemin nereden yapıldığını bulmak oldukça zaman alır.

Ayrıca tema güncellemelerinde dikkatli olmazsak yaptığımız tüm değişiklikleri kaybedebiliriz. Özellikle Themeforest gibi tema marketlerinden alınmış temalarda güncelleme yapıldığında nerede ne değişiklik yaptığımızı hatırlamıyorsak işimiz oldukça zor olur.

Bu gibi durumlar için WordPress’in desteklediği “Child Theme”, yani ana temanın özelliklerini kullanarak alt tema oluşturma özelliği vardır.

Ana temada her hangi bir değişiklik yapmadan alt temaya ilgili dosyaları kopyalayıp değişiklik yaptığımızda artık ne tema güncellemeleri bizi ilgilendirir ne de var olan temanın yapısı.

WordPress’in şuanki ana teması olan twentysixteen’in child temasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra child tema oluşturma da; Örneğimizi twentysixteen teması üzerinde yapacağız.

Child Theme Nasıl Oluşturulur

1. Child Temamızda olmazsa olmaz dosyamız style.css’tir. Style dosyası WordPress’e kullanılacak temanın yapısı ve tema hakkında bilgi verir.

Normal Temaya Ait style.css

[php]
*
Theme Name: Twenty Sixteen
Theme URI: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
Author: the WordPress team
Author URI: https://wordpress.org/
Description: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
Version: 1.3
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Tags: one-column, two-columns, right-sidebar, accessibility-ready, custom-background, custom-colors, custom-header, custom-menu, editor-style, featured-images, flexible-header, microformats, post-formats, rtl-language-support, sticky-post, threaded-comments, translation-ready, blog
Text Domain: twentysixteen
This theme, like WordPress, is licensed under the GPL.
Use it to make something cool, have fun, and share what you’ve learned with others.
*/
[/php]

Gördüğünüz gibi style.css dosyasında olması gereken standart bilgiler bunlar.
Alt Temaya (Child Tema) Ait style.css

[php]
/*
Theme Name: Twenty Sixteen Child Theme
Theme URI: http://hyperlinkcode.com/blog/?p=1021
Description: A bare-bones child theme for use with Twenty Sixteen Theme from <a href=”https://wordpress.org/”>Wordpress</a>. To use this Child Theme, you must have <a href=”https://wordpress.org/themes/twentysixteen/”>twentysixteen</a> parent theme installed.
Author: Edward Zivkovic
Author URI: http://hyperlinkcode.com/
Template: twentysixteen
Version: 1.0.0
*/
[/php]

Gördüğünüz gibi alt temada “Template” bilgisi alanı geldi. Bu alan ana temaya ait dizin adını belirtir. Yani ana temamız olan Twenty-Sixteen’in bulunduğu klasörün adı twentysixteen’miş. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız klasör adını dooğru yazdığınızdan emin olun. Büyük / küçük harf duyarlıdır çünkü.

2. önemli kısımda Theme Name alanıdır. Temamızın adı Ana Tema Adı Child Theme şeklinde olmalıdır. İlk kodda göreceğiniz gibi ana temanın adı Twenty Sixteen, alt temamızın adı da Twenty Sixteen Child Theme oldu.

Evet, temamızı tanıttığımıza göre sıra ana temanın stilini kullanmak için yapılacak ayarlara sıra geldi. Bu işlemi de 2 türlü yapabiliriz. 1.’si direk style.css’i yeni stilimize import ederebiliriz.

[php]
@import url(“../twentysixteen/style.css”);
[/php]

2. yöntem de alt temamızda functions.php dosyası oluşturup içinde style tanımları yapılır.

[php]
add_action( ‘wp_enqueue_scripts’, ‘theme_enqueue_styles’ );
function theme_enqueue_styles() {
wp_enqueue_style( ‘parent-style’, get_template_directory_uri() . ‘/style.css’ );
wp_enqueue_style( ‘child-style’,
get_stylesheet_directory_uri() . ‘/style.css’,
array(‘parent-style’)
);
}
[/php]

Alt temalarda dikkat etmeniz gereken husus ekleyeceğiniz tüm dosyaları get_stylesheet_directory() kullanarak eklemeniz gerekir.

[php]
require_once( get_stylesheet_directory() . ‘/my_included_file.php’ );
[/php]

Gördüğünüz gibi Alt tema (Child Theme) oluşturmak bu kadar kolay. Artık hangi dosyada değişiklik yapacaksanız onu alt temanıza kopyalayıp istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen yorum olarak iletin. Kısa sürede yardımcı olmaya çalışırım.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir