WordPress 500 Internal Server Error (ÇÖZÜM)

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu yazımızda Websitenizde HTTP ERROR 500 hatası alıyorsanız ve çözüm arıyorsanız bu yazımızda bu hatanın neden kaynaklandığını ve çözümlerini tek tek anlattık.
Bazen wordpress gibi büyük bloglama CMS sistemlerinde hatalar ile karşılaşmak mümkün en çokta 500 hatası ile karşılaşıyoruz karşılaşılan hatalar yüzüne bazen yedekleme almayıp direk siliyor tekrar kuruyoruz. Bu makalemizde 500 hatasının neden kaynaklandığını ve çözümünü anlatacağım.

http 500

WordPress 500 Hatasının Çözümleri

1. 500 hatası almamızın birçok nedeni vardır ama genelde .htaccess’den kaynaklanır.
1. Çözüm: WordPress‘in orijinal .htaccess’ini tekrar yükleyerek sorun düzelebilir.

2- Sitenizdeki dosyaların CHMOD ayarları güvenli değildir yada yanlıştır.
2.Çözüm:Mesela güvenliği yüksek sunucularda configuration.php dosyasının CHMOD ayarının 777 olması durumunda bu hatayı alırsınız. FTP’den sitenize bağlanın. Dosya ve klasörlerin CHMOD izinlerine bakın. Klasörlerin CHMOD’ları 755, dosyaların ise 644 olmalıdır. FTP hesabınızda yer alan tüm dosya ve klasörleri inceleyin ve hepsini tek tek düzeltin.

3. Sitenizin anasayfasında dışarıdan veri çeken modül varsa hataya bu neden olabilir.
3.Çözüm:Sitenizin yönetici sayfasına bağlanmaya çalışın. Eğer yönetici paneline bağlanabiliyorsanız hata büyük ihtimal bulunla ilgilidir. Yönetim panelinden sitenizin anasayfasında yer alan ve dışarıdan veri çeken modülleri kaldırın. Bu modüller genelde hava durumu ve döviz modülleridir.

4. Kullandığınız script yada CMS (WordPress)’de hatalı kodlama olabilir.
4.Çözüm:Eğer çok tanınmamış script kullanıyorsanız yada kendi kodlarınızı yazıyorsanız bu hatayla karşılaşmanız muhtemeldir. Diğer ihtimalleri denedikten sonra lütfen kodlarınızı tekrar kontrol ediniz.

5. Kullandığınız script çok fazla kaynak tüketiyor olabilir. Sistem üzerinde başlatılan bir süreç sunucu kaynaklarının hosting hesaplarına tanımlanan limitleri dahilinde işlemi bitiremezse yine internal server error hatası verir. Örneğin sunucuda 64Mlık bir memory_limit vardır. Bu demektir ki sisteminiz hafızada bir veri tutmak isterse bunun boyutu 64MB olabilir. Bunun üzerindeki verileri tutmaz. İşleminiz bu verilerden daha çok veri tutmaya çalışırsa sayfaya internal server hatasını döndürür.
5.Çözüm: Yaptığınız işlemi tekrarlayın, sayfayı yenileyin. Eğer toplu posta gönderimi gibi işlemler yapıyorsanız, postalarınızı gruplandırarak gönderiniz. Joomla’da içeriklerinizi listelerken 100′lü listemle seçeneğinde bu hatayı alıyorsanız, listeleme seçeneğini 20 yada 50 olarak ayarlayınız.

6. Tüm bu sayılanları denemiş fakat halen daha bu hatayı alıyor iseniz sorun sunucu kaynaklı olabilir.
6.Çözüm:Sitenizin yer aldığı hosting sunucusundaki bir ağırlaşma nedeni ile bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Sunucu yöneticinizle irtibata geçiniz.

Eğer halen devam ederse Sunucuyu aldığınız hosting firmasi ile iletişime geçin.
(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir