Windows 10 ile Linux Dağıtımını Birlikte Kullanmak

Hepinizin bildiği gibi Microsoft geçtiğimiz yılda Windows 10‘ u yayınladı ve çok kısa bir süre sonra Windows 10’un yanına Linux kurulmuyor tarzında haberler çıktı. Bugün sizlere bunların asılsız olduğunu ve hem “en iyi” Windows’ u hem de Pardus 5‘ i aynı bilgisayarda nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Her şeyden önce bir hard disk (sabit disk)’ i bölerek hem Windows hem de Pardus için yeterli alan bırakın. Artık başlayabiliriz…

Bilgisayarımızın açılırken Pardus’ mü Windows’ mu diye sorması için önce Windows’u ardından Pardus’ ü kuracağız. Eğer Windows 7 veya 8.1 kullanıyorsanız format atmadan da Windows 10′ a ücretsiz geçiş yapabilirsiniz.

Şimdi “Media Creation Tool (Medya Oluşturma Aracı)” programını indirin. Buradan (Dosya Pardustan Silmiştir) bilgisayarınıza uygun sürümü indirip kurabilirsiniz (32 Bit veya 64 Bit). Artık hazır olduğunuza göre programı çalıştırabilir ve yükseltme işlemine başlayabilirsiniz. Yalnız başlamadan önce bir İnternet bağlantısına sahip olduğunuza, indirme işlemi için yeterli alanınız olduğuna ve sistem gereksinimlerinizin yeterli olduğuna emin olun. Bundan sonraki işlemler İnternet hızınıza göre değişkenlik gösterse de ortalama 2 saat sürecektir. Bu arada kendinize bir mola verebilir ve biraz dinlenebilirsiniz. Program Windows 10′ u indirip kurduktan sonra gerekli driver (sürücü)‘ ları kurun ve işte artık Windows 10 sahibisiniz.

Şimdi gelelim Windows’ un yanına Pardus’ ü kurmaya. Bunun için bir iso dosyasına ve boş bir dvd’ ye ihtiyacınız olacak. En güncel sürüm olan Pardus 5′ in iso dosyasını Buradan (Dosya Pardustan Silmiştir) bulabilirsiniz. İso dosyasını dvd’ ye yazdırın ve bilgisayarınıza takıp yeniden başlat komutu verin. Tabi BIOS ayarlarınızdan önceliği CD’ ye vermiş olmanız gerekmektedir. Eğer ekran kartınız ATI Raedon serisi değilse üstteki menüden devam edin. Aksi takdirde ekran kartınızı çıkararak güvenli kipten devam edin. Masaüstü geldikten sonra “Pardus’ ü Yükle” adlı programı çalıştırın. Sistem dilinizi ve zaman diliminizi ve klavye düzeninizi belirleyin. Ardından kullanıcı resmi, kullanıcı adı vb. ayarlar gelecek. Onları da ayarladıktan sonra hard diski seçin. Şimdi “Bölümleri Düzenle” menüsünden önceden ayırdığınız bölümü seçin ve sağ tık ile “Atanacak yer: \”  seçeneğine tıklayın. İleri ile devam edin ve “GRUB’ı Kur” seçeneğine onay verin. Disk seçiminin “/dev/sdb” olduğundan emin olun ve ilerleyin. Kur butonuna basarak kurulumu başlatın. Yaklaşık 15 dk içerisinde kurulum bitmiş olacaktır. Yeniden başlat deyin kurulum DVD’ nizi veya USB belleğinizi çıkarın. Pardus 5 kurulumu da bitti.

Bilgisayarınızı açarken GRUB ekranında Windows’ mu Pardus’ mü diye soracaktır. İstediğinizi seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer öntanımlı işletim sistemini değiştirmek isterseniz Windows üzerinden Başlat/ Denetim Masası/ Sistem ve Bakım/ Sistem/ Gelişmiş Sistem Ayarları/ Gelişmiş/ Başlangıç ve Kurtarma/ Ayarlar/ Sistem Başlatma/ Varsayılan İşletim Sistemi yoluyla değiştirebilirsiniz.

Eğer yazımız size faydalı oldu ise sosyal ağlarda paylaşmanızı diliyoruz, Aşağıda yazımızı değerlendirebilir üst tarafta duygularınızı yansıtabilirsiniz. Tüm bunları yapmak istemezseniz eğer yorum yaparak bize destek olabilirsiniz. Esenlikle kalın ♥

Düşüncelerini Paylaş