Üniversite Tercihi Yapmanın Püf Noktaları

Üniversite sınavları bitti puanlar açıklandı sıra doğru tercih yapmaya geldi. Bu konuda yapılması gerekenler kısaca size izah edilecektir. Öğrenciler için çok önemli bir dönüm noktası olan tercih yapma sürecinde nelere dikkat edilmelidir?
Yıllarca çalışarak bu sınav için hazırlanan öğrencilerin tam verimini alma noktasına geldikleri üniversite tercih döneminde öğrencilerin araştırma yapması, bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu  sebeple önemli olan gelecekte yapabileceğiniz, seveceğiniz, ilginize ve becerinize göre devam ettirebileceğiniz bir mesleğin seçilmesidir.
Elbette kafanızda oluşan bir düşünce vardır, ancak her zaman söylediğimiz gibi en doğrusu severek, bilerek ve isteyerek zevk alarak yapabileceğiniz bir mesleği tercih etmemiz gerekir. İnsanın kişiliğini yapısına uygun mesleği seçerken elbette bu mesleğin iyi bir şekilde öğrenilebilmesi için iyi bir üniversitenin de seçilmesi gerekmektedir. Çünkü üniversitelerinde verilen eğitim kaliteleri oldukça farklıdır. Hele hele son dönemlerde vakıf üniversitelerinin sayısının oldukça artması sebebiyle alternatifler de çoğalmıştır.
Devlet üniversitelerinde durum herkesin tahmin edebileceği gibidir, ancak devlet üniversiteleri de ücretsiz olduğu için öncelikle tercih sebebidir. Vakıf üniversitelerinde ücretsiz okuyabilmek için de fırsatlar vardır ancak elbette iyi bir derece yapmak koşuluyla.

Üniversite tercihi yaparken kullanılması gereken teknikler


Üniversite tercihi yaparken kullanılması gereken teknikler öncelikle öğrenciler tercih yapmadan önce mutlaka ösym kılavuzu okumaları gerekmektedir. Eğer tercih kılavuzu okumak zor geliyorsa uzman rehber öğretmenlerden yardım almaları gerekiyor. Teknik bilgi açısından öğrencilerin çok sıkıntı yaşadıkları gözlemlenmektedir, örneğin tercih yapıp gitmediği zaman bir sonraki gireceği sınav puanının kesileceğini bilmek gerekir.
Yapılması gereken öncelikle okumak istenilen üniversitenin tercih edilmesi. Yine tercih ederken öğrencinin başarı sırası baz alınmalıdır. Tercih yaparken öğrencilerin başarı sırasının yüzde 30, yüzde 40’ı kadar aşağıdan yukarıdan tercihler yapmasında hiçbir sıkıntı yoktur. Çünkü tercih yapmak için oldukça fazla tercih yapma sayısı vardır. Geniş iş bir yelpazede tercih yapmak daha rahat olacaktır, çünkü 30 tane tercih yapma hakkı bulunan bir öğrencinin kafasında oluşan durumlar bellidir. Bu bölümlerde aşağı yukarı yüzde 40 civarında başarı sırasının altından veya üstünden bir önceki yerleşme puanlarına göre tercihler yazmasında hiçbir sıkıntısı yoktur.
Yani özetlemek gerekirse beğendiğiniz bölümü geçen seneki en son yerleşme başarı sırası 10000’erdeyse sizin 6000’lik, 14 binlik sıra arasında benzer üniversitenin benzer fakültelerinden tercih yapmanızda herhangi bir sıkıntı olmaz. En verimli en sağlıklı tercihte bu şekilde olur.
Hepinize isabetli, hayırlı tercih dönemi diliyoruz. Umuyoruz ki tercihler sonunda da gönlümüze göre bir üniversitenin gönlünüze göre bir fakültesinde okumanız nasip olsun.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir