Wordpress

Trackback ve Pingback nedir?

Trackback ve Pingback, bağlantısını verdiğiniz bir sitenin haberdar olması için geliştirilmiş bir teknolojidir. Ne demek oluyor bu? Site içerisinde herhangi bir yerde başka bir siteye bağlantı verip, bağlantısını verdiğiniz sitenin de bundan haberdar olmasını istiyorsanız Trackback veya Pingback kullanmanız gerekiyor.

WordPress’in de varsayılan özelliklerinden biri olan bu teknoloji bir çok blog servisi tarafından kullanmaktadır. Kullanım amacı web siteleri arasında trafik oluşturmaktır, özellikle kişisel site yazarları arasında mimleme eylemi adı altında trafik akışı oluşturulmakta kullanılmaktadır.

Trackback ve Pingback Farkı

Pingback, otomatik olarak yapılmaktadır ve bağlantısı verilen siteye herhangi bir içerik göndermemektedir. Trackback ise manuel olarak gerçekleştirilir ve içeriğin özetini de beraberinde gönderir.

Ping Servisleri

Bağlantısı verilen sitelere aynı zamanda geri bildirim yapabilmek için güncelleme servisleri kullanılır. Admin panelinde Ayarlar altındaki Yazma Ayarları sayfasına bakacak olursanız, “http://rpc.pingomatic.com/” servisi, WordPress tarafından şuan için varsayın güncelleme servisi olarak kullanılmaktadır.

Trackback ve Pingback Özelliklerini Açma/Kapama

Yeni yazı eklerken sayfanın sağ üst kısmındaki Ekran tercihleri‘ne tıkladıktan sonra açılan pencereden Geri İzlemeleri Gönder seçeneğini işaretledikten sonra sayfanın alt kısmında çıkan Geri İzlemeleri Gönder paneline, haber vermek istediğiniz site adresini veya site adreslerini (boşlukla ayırarak) yazarak haber vermiş olursunuz.

Etiketler
Okumaya Değer

Mustafa Işık

"1993 yılında Gaziantep'de doğdu, İlkokulu Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu'nda, Ortaokulu Şehit Nafi Kıvanç Okulu'nda, Liseyi Orhan Sevinç ve Mehmet Rüştü Üzel End. Mes. Lisesi'nde okudu. İleri derece bilgisayar kullanma becerisi vardır. Elektronik ve teknoloji aşığı ve araştırmacısıdır."

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün