Trackback ve Pingback nedir?

Trackback ve Pingback, bağlantısını verdiğiniz bir sitenin haberdar olması için geliştirilmiş bir teknolojidir. Ne demek oluyor bu? Site içerisinde herhangi bir yerde başka bir siteye bağlantı verip, bağlantısını verdiğiniz sitenin de bundan haberdar olmasını istiyorsanız Trackback veya Pingback kullanmanız gerekiyor.

WordPress’in de varsayılan özelliklerinden biri olan bu teknoloji bir çok blog servisi tarafından kullanmaktadır. Kullanım amacı web siteleri arasında trafik oluşturmaktır, özellikle kişisel site yazarları arasında mimleme eylemi adı altında trafik akışı oluşturulmakta kullanılmaktadır.

Trackback ve Pingback Farkı

Pingback, otomatik olarak yapılmaktadır ve bağlantısı verilen siteye herhangi bir içerik göndermemektedir. Trackback ise manuel olarak gerçekleştirilir ve içeriğin özetini de beraberinde gönderir.

Ping Servisleri

Bağlantısı verilen sitelere aynı zamanda geri bildirim yapabilmek için güncelleme servisleri kullanılır. Admin panelinde Ayarlar altındaki Yazma Ayarları sayfasına bakacak olursanız, “http://rpc.pingomatic.com/” servisi, WordPress tarafından şuan için varsayın güncelleme servisi olarak kullanılmaktadır.

Trackback ve Pingback Özelliklerini Açma/Kapama

Yeni yazı eklerken sayfanın sağ üst kısmındaki Ekran tercihleri‘ne tıkladıktan sonra açılan pencereden Geri İzlemeleri Gönder seçeneğini işaretledikten sonra sayfanın alt kısmında çıkan Geri İzlemeleri Gönder paneline, haber vermek istediğiniz site adresini veya site adreslerini (boşlukla ayırarak) yazarak haber vermiş olursunuz.

1 Yorum

  1. Mehmet Ortaç 19 Nisan 2019 ve 01:02

    Aradaki farkı çok güzel anlatmışsınız. Bu konuyu anlamak ve nimetlerinden yararlanmak gerekiyor kesinlikle. Elinize sağlık.

    Cevapla

Düşüncelerini Paylaş