Sovyetler’in Kayıp Kozmonotları ve Gizemli Hikayeleri

Soğuk savaş yıllarında 2 kutba ayrılan dünya üzerinde bazı konularda Ruslar bazı konularda ise Amerikalılar başarılı oluyordu. Ancak öyle öyle bir yarış vardı ki bu yarışı 2 tarafında kaybetme lüksü yoktu.
Bu yarışın adı ise ‘Uzay Yarışı‘ idi. Uzaya ilk önce kim gidecek?

İki tarafta büyük bir gizlilik içinde çalışıyordu. Uzay yarışının başarısı, gerçekleştirilen “ilk”lerle ölçülür. Yarışın ilk döneminde Sovyetler “ilk uzay aracı”, “uzayda ilk canlı”, “uzayda ilk insan” ve “uzayda ilk kadın” gibi unutulmaz ilklere imza attı. Tabii ki de en önemlisi 12 Nisan 1961Yuri Gagarin‘nin uzaya gönderilmesidir. Peki Yuri Gagarin uzaya gönderilen ilk insan mıydı? Yoksa şansı mıydı?

Yuri Gagarin

Bazı iddialara göre Yuri Gagarin uzaya ilk çıkan insan değil uzaya çıkıp ama sağ salim dünyaya dönen ilk insandır. İşte kayıp kozmonotların hikayesi de buradan çıkıyor.

28 Kasım 1960’da 2 İtalyan kardeş Torino’nun dışında 2.Dünya savaşından kalma radyo istasyonunda amatörce radyo deneyleri yaparken S.O.S sinyali yakalıyorlar. Bu sinyalin kaynağı uzay aracından gelen mors alfabesi ile 3 kere gönderilmiş olan bir sinyaldir. Sinyal sürekli şiddetini arttırmakla birlikte bir süre sonra zayıflamaya başlıyor ve ortadan kayboluyordu.

Cordiglia kardeşler

(Cordiglia kardeşler)

Bu olay daha sonra Cordiglia kardeşler tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Bu olay Dünya’ya şu şekilde yansıtılıyor:
”Sovyetler uzaya bir kozmonot gönderdi ama görev başarısız oldu. Kozmonotlar uzay boşluğunda kayboldu ve kozmonotlar öldü.”
Bu olay batıda büyük sansasyonel etki yarattı. Sovyetler ise bunu inkar ettiler ve ”Biz insanlı bir uçuş yapmadık, tamamıyla karalama çalışmasıdır” dediler.

Ama ok yaydan çıkmıştı. Batıdan ve ABD’den tepki yağmaya devam etti.
Bu olaydan en büyük nasibini alan Cordiglia kardeşler oldu. Ünlü bir telekomünikasyon şirketinde çalışmaya başladılar.
Burada da gelişmiş cihazlar ile çalışmalarına devam ettiler.

Bu iki kardeş 23 Mayıs 1961’de bir sinyal daha yakaladı. Sinyal tekrar atmosfere girmeye çalışan bir uzay aracı ile dünyadaki kontrol merkezi arasındadır. Bu sinyal bir radyo konuşmasıydı.
Bu konuşmada kozmonotun bir kadın olduğu anlaşılıyor ve panik halde ”İçerisi çok sıcak, yangın başladı, düşecek miyim?” gibi konuşmalar geçiyordu. Daha sonra radyo iletişimi kesiliyordu.

 

Bu konuşma duyurulduktan 3 gün sonra Sovyet haber ajansı TASS tarafından bir haber yayımlanıyor. Bu haber ”İletişim uydusunun yörüngeden çıkması ile yanarak dünyaya düştü” haberiydi.
Bu ses kaydının üzerine birde Sovyetler’den böyle bir haber gelince ” Sovyetler’in uzaya gönderdikleri 2. insanda öldü” haberleri yayılmaya başlandı.

Corriere Della Sera gazetesi bu konuda haberler yapar. Bu haberler Rus basınında da çıkar. Sovyet yetkililere göre bu tür haberler onların başarılarını gölgelemeye çalışanlarca uydurulmaktadır. Doğal olarak, bu iki amatör gencin iletişim bağlantılarına sızabilmesi Ruslar’ı kızdırmıştır. Bir gün kapılarına kendini muhabir olarak tanıtan biri gelir. Ağır bir Rus aksanı vardır. Gerçek sonradan ortaya çıkar; bu adam aslında bir KGB ajanıdır. Bu olaydan sonra İtalyan Gizli Servisi kardeşleri korumaya alır.

sovyet araştırmasısovyet araştırmasısovyet araştırması

Bu olay Yuri Gagarin, Apollo görevleri ve yaşanan pek çok kazadan sonra unutulup gitti.
Taki 1990lı yıllara kadar. 1991’de Sovyetler birliği dağıldıktan sonra bazı tarihçiler Rusya’ya gittiler. Rus uzay arşivini incelediler ve derin bir araştırma yaptılar. Ancak hiç bir tarihçi ‘kayıp kozmonotlar‘ ile ilgili en ufak bir kanıt bulamadılar.
Bunun yanında bir şeylerin silindiği ve oradan çıkartılıp örtbas edildiğine dair bile elde tutulur hiçbir kayıt bulunamadı. Kayıp Kozmonot kuramlarını desteklemek için gösterilen kanıtlar genellikle kesin olarak değerlendirilmez ve bazı olaylar sahte olarak doğrulanır.

1980’lerde Amerikalı gazeteci James Oberg, Sovyetler Birliği’ndeki uzay kaynaklı felaketleri araştırmış, ancak bu Kayıp Kozmonotlarla ilgili hiçbir kanıt bulamamıştır. 1990’ların başında Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana, daha önceden kısıtlanmış, buna Valentin Bondarenko da dâhil olmak üzere, dünyadaki eğitimlerde ölümleri Sovyet hükûmeti tarafından örtbas edilmek istenen kozmonotlar hakkında daha fazla bilgiler de mevcuttur.
Yayınlanan Sovyet arşiv malzemeleri ve Rus uzay öncülerinin anılarının bulunmasıyla bile, Kayıp Kozmonot hikâyelerini destekleyecek hiçbir somut kanıt ortaya çıkartılamamıştır.

Son olarak karşımıza 2 seçenek çıkıyor:
1) Evet, gerçekten Sovyetler 1960lı yılların başında uzay yarışında daha da öne çıkmak adına bazı tehlikeli uçuşlar yaptılar.
Bu uçuşlar sonucu 2 veya daha fazla kozmonot hayatını kaybetti. Bu olayı Sovyetler örtbas etti.

2) Hayır, böyle bir olay hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bu tamamıyle Amerika’nın yarattığı bir enformasyon kirliliğidir.
Amerika, Uzay yarışında Sovyetler’in çok gerisinde olduğu için ortaya attığı iftiradır.

Bu seçeneklerden hangisine inandığınız size kalmış 🙂

 

Oberg’in Uncovering Soviet Disasters (1988) adlı araştırması.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir