Şirketler Türk Milletini Neden Keriz Yerine Koyar?

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere, Türk ve yabancı şirketler Türkiye’de yaşayan her bireyi birer keriz olarak neden görür. Bu konuyu yazma gereksinimi duymamın tek nedeni bir şirket değil bir çok şirket. Ama bardağı taşıran son damla Türk Telekom’un AKNsiz tarifelere verdiği fiyatlar.

Adında Her Türk Yazan Firma Bizden Değildir!

Uzun yıllardır bir çok platformda tartışma konusu olan Adil kullanım kotası(AKK) kaldırsın, Türkiye artık daha iyi bir İnternet hizmeti görsün diye. Eminim binlerce, yüz binlerce yazı paylaşılmış kampanyalar oluşturulmuştur milyonlarca imza toplanmıştır. Ama gelin görün ki hiç birisi önemsenmemiş veya ilgi görmemiştir. 

Olayı sizlere biraz özetlemek istiyorum;

2015 yıllarında açılan kampanyalar, duyurular, basın toplantıları  #AKKKALSIN etiketi ile kaç kez Twitter’da trend oldu ama BTK (
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 
2017 yılında seslerini duymuş olacak ki 1 mayıs 2017 itibari ile AKK konusunda bir iyileştirme gerçekleştirdi.Bu iyileştirme kapsamında 02-06 arası indirmeler AKK takılmadan gerçekleşiyordu. İlerleyen dönemlerde ise 1 Ocak 2019‘da AKKnin tamamen kalkacağını duyurdu. İnternet firmaları ise kolları çoktan sıvamış ve daha fazla nasıl para kazanırım çabasına girmişlerdi. BTK’nin açıklarını aramaya başlamış, çıkan kararın etrafını dolanarak yine kendi istedikleri tarifleri kullanmaya zorluyorlardı ki hala öyle. AKK kalksın KOTA gelsin diyen firmalar belli bir kota aşımından sonra Megabayt başına faturaya ek fiyatlar ekleme kararı aldılar. Sosyal medya üzerinden çok fazla tepki görünce KOTAYI kaldırdılar ama bu kez de paket fiyatlarını hizmet çok süpermiş gibi yüksek fiyat yaptılar.

Gerçekten şu tabloya bakınca üzülüyorum.

Yukarıdaki tabloya bakınca insan çıldırmıyor mu sizce de? 4 Mbps İnternet mi kaldı? 2005’de değiliz ki. Müzikleri Winamp‘da mı dinliyoruz, videoları 360p çözürnükle mi izliyoruz? Bugün ortalama bir bilgisayar kullanıcısı video ve müzik ihtiyacını Youtube üzerinden giderirken ortalama 3 saatlik kullanımda 15 Gb İnternet harcıyor. Alt yapı zaten sorunlu olan bir İnternet fiyatı bu kadar olmamalı.

Günümüzün en önemli gereksinimlerden birisi olan İnternet ihtiyacını bu fiyatlar Türk milletini keriz yerine koymaktan başka bir eylem olamaz. Rekabet kurumu ve BTK bu olaylara bir el atması, biz son kullanıcıların yanında olduğunu hissettirmesi gerekmektedir. Çünkü tüketici; üretici, komisyoncu, hizmet sağlayıcılar derken arada kalıyor ve her seferinde ezilen taraf olmaktadır. Sadece Telekomünikasyon firmaları değil tüm sektördeki hemen hemen tüm firma ve şirketler haksız kazanç elde etmekte ve emekçinin cebindeki iki üç kuruşa tenezzül etmektedir. 

Güzelim ülkemizde denetimler yetersiz kaldığından dolayı, şirketler çıkan kararlara aldırmıyor kendi bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Taaddüt denilen bir pislik var ki onu söylemeye tenezzül bile etmiyorum.  Kullanmadığınız İnterneti size ödeten bir sistem var ortada. Alternatifler var mı? yok yine dönüyor dolaşıyor aynı kürkçü dükkanına geliyorsun. 

Alternatif var mı?

Alternatif bir hizmet sağlayıcı yok. Süper online, Türk Telekom, D-Smart, Vodefone, Türknet, Kablonet ve daha bir çok firma Aynı alt yapıyı kullanıyor. Hemen hemen aynı politikalara sahipler. Türk veya Yabancı firma olması önemli değil artık. Toplumsal bir sorunumuz olan Keriz yerine koyulmak kanımıza dokunuyor ama elden gelen başka bir şey yok.

Fiyatlar uygun olmadıkça binlerce km fiber alt yapı oluşturduklarını bangır bangır televizyon ve radyolarda anlatmasınlar efenim. 

 

1 Yorum

  1. yasin 15 Aralık 2018 ve 14:30

    oldukça bilgilendirici ve faydalı bir paylaşım olmuş

    Cevapla

Düşüncelerini Paylaş