Sıfır Kod Bilgisi İle Kendi Mobil Uygulamanızı Yapın

Kibirli kirpi yaklaşık olarak 3 yıldır faaliyette tüm bu zamana kadar hızlı blogculuk nasıl yapabiliriz diye çabaladık değişen teknolojiye ayak uydurmaya devamlı çalıştık, ama görüyoruz ki aslında teknoloji elimizde olandaymış yani Mobil dünyasında. İnsanlar bilgisayarı artık konsol olarak kullanıyor oyun oynuyor, Akıllı TV’lerde filmini izliyor geri kalan işlemlerini telefonlarında yapıyor. Hal böyle olunca bizde bu durumda sessiz kalmayarak sitemizi ilk olarak Responsive (ekran ölçeklendirme) tasarıma geçtik. Ekran ne kadar büyükse site büyüyor, ekran ne kadar küçük ise site küçülüyordu. Şuan da bile öyle sonra site dünyasına AMP (sıkıştırılmış web sayfaları) girdi. Burada da kullanıcıların mobil veri tasarrufuna yardımcı olmak planlandı. Site adresimizin sonuna /amp/ yazarak kontrol edebilirsiniz. Ama buda yetmedi artık hızlı iletişim ve daha az veri harcama yolları arandı, akıllı telefonlar hızla gelişirken şimdi de mobil uygulamalar hayatımıza girdi. Dedik ki tamam bizde yapalım bir uygulama yayınlayalım App store‘da, Play Store‘da. Ama her ne kadar site yönetsek de uygulama için bir dil bilmiyoruz nasıl yaparız, kime yaptırırız, fiyat ne kadardır ki derken araştırmalarımız sonrasında mobiroller adında bir firma ile karşılaştık. Kodlama bilmeden Android & iOS mobil uygulama yapın sloganı ile karşımıza çıktı.

Kodlama bilmeden Android & iOS mobil uygulama yapın.

Mobiroller sitesine kayıt olduktan sonra beni Mobiroller‘den Damla hanım aradı, detayları konuştuk. Tüm işlemleri tarafları yaparak uygulamayı anahtar teslim olarak teslim edeceklerini istenildiğinde reklam ortaklığı yapabileceğimizden bahsetti. Buradakimobil uygulama yapma ücretsiz olaya dikkat çekmek istiyorum, Dilerseniz kendi uygulamanızı yapabiliyor, APK olarak üretebiliyor, güncelleyebiliyorsunuz. (Kodla filan uğraşmıyor sürükle bırak yöntemi ile kolayca uygulamanızı yapmanıza olanak veriyor) dilerseniz de, uygulamanızı ücretli ve profesyonel bir şekilde yaptırabiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonları da profesyonel yanlış anlaşılmasın 🙂

Ücretsiz Kendi Uygulamanızı Yaptırın.

Websiteniz ve ya Youtube Kanalınız var ise veya Google Adsense gibi bir platformdan reklam geliri elde ediyorsanız içeriklerinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız artık mobil uygulama alanına el atmanızı kesinlikle öneriyoruz. Graham bell telefonu icat ettikten sonra telefonun nasıl evrim geçirdiğini görüyorsunuz 10 yıl sonra telefonlar, konsol, Akıllı TV hatta nice icatların sonunu getireceğini ön görüyorum. Bu yüzden mobil uygulama ile sitemizi(kibirlikirpi.com) mobil dünyasına kazandırdığımı düşünüyorum. Neyse devam edelim.

Telefon ile Damla hanım ile görüştükten sonra tasarım ekipleri sitemi inceledi, renk ve logo uyumuna göre bir uygulama oluşturdular ama resimleri uygulama çekemiyordu, ücretsiz şekilde siteme müdahale ederek sitemde olan sorunu çözdüler ve 3 gün sonrada Play store‘da Kibirli Kirpi uygulamamız yayına girdi.

Tüm süreç bu kadar zahmetsiz ve ücretsiz oluyor. Her dakika Whatsapp üzerinde görüşme yapabiliyor, sorunlarımı ve ya sorularımı rahatlıkla sorabiliyorum sizce de bu çok şahane bir şey değil mi?

Şimdi Asıl Meseleye Gelelim Uygulamanızı Nasıl Yapacaksınız?

Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

  1. mobiroller.com/tr/ adresine giriyorsunuz
  2. Sağ üstte Hemen Başlaya tıklıyor, Kayıt oluyorsunuz.

Tüm işlemler bu kadar 🙂 Gerisi hayal gücünüze kalmış bir şey. Söylemiştim Kolay, Dil bilgisi bilmenize gerek yok ve ücretsiz.


 

Düşüncelerini Paylaş