Teknoloji

Microsoft Ciddi Bir Defender Hatasını Düzeltti

Windows Defender de büyük açık!

Teorik olarak bir saldırgan (Hacker) size gönderdiği e-postayı siz açmasanızda bilgisayarınızı ele geçirebilir.

Hafta sonu, Google Project Zero araştırmacılar Tavis Ormandy ve Natalie Silvanovich tweet atarak şunları söyledi.

öntanımlı bir kuruluma karşı işe yarayabilir ve kendisini hedef almış bir makinede çoğaltabilen ve daha sonra otomatik olarak diğer bilgisayarlara yayabilen “solucan” haline gelebilir. Artık sorunun ne olduğunu daha çok biliyoruz, çünkü Microsoft Güvenlik Yanıt Merkezi ve Windows Defender geliştiricileri sadece iki gün içinde Windows 7, 8.1, RT ve 10 için Windows Update vasıtasıyla hazırbulunan bir düzeltme hazırlamışlardı (buna göre Microsoft’a, Kontrol Akış Koruması güvenlik özelliği 8.1 ve 10’daki bu saldırı riskini düşürür)

Bir rastlantı sonucu keşfedilen açık söyle oluyor. Bir e-posta geliyor anti defender etkisiz hale geliyor daha sonra ise solucan bilgisayara indiriliyor otomatik olarak çalıştırıyor kendisini ilk hedefteki bilgisayara kuruluyor ardından ağ üzerinde bulunan tüm bilgisayarlarada bulaşıyor.

Bu hafta güncelleme ile 8,8.1 ve 10 sürümlerine güncelleme gelecek kesinlikle yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Mustafa Işık

"1993 yılında Gaziantep'de doğdu, İlkokulu Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu'nda, Ortaokulu Şehit Nafi Kıvanç Okulu'nda, Liseyi Orhan Sevinç ve Mehmet Rüştü Üzel End. Mes. Lisesi'nde okudu. İleri derece bilgisayar kullanma becerisi vardır. Elektronik ve teknoloji aşığı ve araştırmacısıdır. Çocukken Piknik tütün'ün üzerine düşerek hem ateşin iyi birşey olmadıgını öğrendi halen yanığın izi oldugu iddaaları doğrudur."

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close