Mars’ta İnsanoğlunu Ne Bekliyor?

Bilim insanları NASA’nın “Meraklı (Curiosity)” isimli bulgu robotunu kullanarak şimdiye kadar yalnızca aşırı sıcaklarda oluştuğuna inandıkları “tridymite” isimi verilen maddeye rastladılar.

VOLKANİK GEÇMİŞE İŞARET EDİYOR OLABİLİR
Bilim insanları, Mars’ta böyle bir sıcaklık düzeyinin yaşandığını düşünmüyordu. Dünyada da çok az rastlanan bu maddenin, Mars’ın volkanik geçmişi olduğuna işaret ettiği belirtiliyor.

1980 seneninde Helen Dağı patlaması sonrasında oluşan maddeye benzetilen “tridymite”a Gale kraterinde rastlandığı ve ancak Mars’ın volkanlarının patlamasıyla yüksek sıcaklıkta oluşabileceği belirtildi.

“MARS’TA GÖRMEYİ BEKLEDİĞİMİZ EN SON MADDE”
Milli Bilimler Akademisinde yayımlanan yeni araştırmayla alakalı izahta bulunan NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde jeokimyacı ve araştırmalar editörü Richard Morris, buldukları “tridymite” için “Mars’ta görmeyi beklediğimiz en son madde.” ifadesini kullandı.

Yeni maddenin, Mars’ın nasıl evrimleştiği ile ilgili çok bilgi vereceğini kaydeden Morris, “Bir şeyleri yine düşünmemiz gerekebilecek.” izahını yaptı.

Mars’ın değişik bir yer olduğunu, orada süreçlerin değişik geliştiğini belirten Morris, “Belki orada bizim bilmediğimiz bir takım çok garip şeyler oluyor.” ifadesini kullandı.

SEYYARENİN TARİHİNİN YİNE YAZILMASI GEREKEBİLİR
Bilim insanları yeni bulgusu, “seyyarenin tarihinin yine yazılmasını gerektirebilecek bir madde” olarak da görüyor.

2012 seneninden beri Gale kraterinde gezen “Meraklı” isimli robot, Kasım 2011’de Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatılmıştı.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir