Kişisel Blogda Olması Gereken Sayfalar

İnternet kişisel web sitelerinin ötesinde blog sayfalarıyla da bilgi paylaşımının önünü açmıştır. Örneğin bir seyyahsınız ve gezi anılarını paylaşmak istediniz. Bunun maliyetsiz yapmanın başlıca yolu bir blog sayfası edinmektir. Başka bir örnek, ekonomi yazıları ve yorumlarınızla sanal ortamda sesinizi duyurmak istediniz. Bununla ilgili de blog sayfaları oluşturabilirsiniz. Konu zenginliği çoktur. Sanat, spor, kültür, tarih, siyaset, gizemli olaylar ve daha birçok farklı içeriğe sahip kişisel blog yapılabilir.

Peki, bir blog tasarımı ve yazımında olması gereken sayfalar ve dikkat edilecek hususlar nelerdir? Öncelikle Hakkımda sayfası oluşturularak kısa bir biyografi verilmelidir. Diğer sayfalar ise yazı içeriklerinin olduğu kısımlardır. Yazıların içeriğinde kişisel yorumlara yer vermek de önemlidir. Zira bloglar muhteva yönünden nesnelliğin yoğun olduğu platformlar değildir. Blog karakterinin başlıca özelliği; yazan kişinin sübjektif görüşleriyle konuları hangi açıdan değerlendirdiğini betimleyebilmesidir.

Yoksa sadece nesnel açılardan bakış sunma veya şu böyle gerçekleşmiştir şeklindeki yaklaşımlar okuyucuya keyif vermez. Okuyucular muhakkak yazan kişinin nasıl değerlendirdiğini öğrenmek ister. Yazan kişi şu yöntemi de izleyebilir. Yazı bitince bir yazar değil de, herhangi bir okuyucu olarak okuyup yazının nasıl göründüğüne bakabilir. Böylece yazının eleştirel yönlerini kendi zihin dünyasında keşfedebilir.

Blog sayfalarda diğer dikkat edilecek husus, kategorileştirmedir. Bu kategoriler gün-ay-yıl şeklinde kronolojik olabileceği gibi, farklı konularda yazılıyorsa ana konu başlıklarına göre de tasnif edilebilir. Ayrıca okuyucular, ana kategorilerin yerini sayfada hemen keşfedebilmelidir. Diğer olması gereken sayfa, iletişim sayfasıdır. Blog okuyucuları yazara soru sormak ya da görüşlerini paylaşmak isteyebilir. Mail adresi verebileceğiniz gibi, iletişim formu da oluşturabilirsiniz. Ayrıca her blog yorumlara açık olmalıdır. Bu nedenle yazının altında ‘Yorum Yaz’ şeklinde bir açıklama kanalı oluşturulmalıdır.

Ayrıca bir kişisel blog içeriğinde ilgi çekici bir blog ismi, sade tasarım, imla kurallarına riayet etme, güzel Türkçe kullanma gibi hususlara da dikkat etmelidir. Tabi en önemlisi yazı amaç ve içeriğini okuyucuya iyi vermelidir. Bunlara da dikkat edildiğinde, blog sayfası kaliteli bir düzeye ulaşacağı gibi, izleyicisi de zamanla artacaktır.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir