İphone’larda Mavi Ekranının %100 Çözümü

Güncelleme: 17.11.2018 / 19:17
Güncelleme Notu; iPhone Mavi ekran konusu ile ilgili tüm çözüm önerileri paylaştım.

Merhaba arkadaşlar bugün size başıma gelen kısa bir sorunu ve çözümü anlatmak istiyorum faydası olacağını düşünüyorum. İphone Mavi ekran hatası güncelleme sonrası kırmızı ve mor ekran olduğu görünmüştür neden oluşuyor bunu bugün çözelim.

Mavi Ekran hatası neden yapar?

Bu sorun ilk başta İphone 5’lerde ve 5s’lerde görülüyordu şimdi İphone 6 ve İphone 6 Plus, İphone 7’ler de ve nadirde olsa iPhone 8 modellerde görülüyor. İlk göründüğü telefon İphone 5s ve İOS 8 sürümlerinde. Apple’a uzun bir süre boyunca bu sorunla ilgili binlerce hatta on binlerce mail gitmişti. Lakin kesin bir çözüm önerisinde bulunmamışlardır. Bazı güncellemeler ile bu sorunu çözmüşlerdir. Eğer güncelleme ile sorun çözülmüyorsa aşağıdaki adımları tek tek uygulamanız gerekebilir, ama önce.

İphone Mavi Ekran Hatası için Apple ne diyor?

Apple iphone mavi ekran için bir açıklama yapmadı ama yazılımsal sıkıntı olduğu belli. Burada bu sorunu bileceğiz ve çözümünü tek tek bulacağız.

Lütfen okumaya devam edin sorununuzu çözeceğim.

Mavi Ekran ve Kırmızı Ekran iPhone’lar için Çözüm Önerileri

iphone-mavi-ekran

iPhone Mavi Ekran Çözümleri

1Telefonunuzu tamirciye verdiniz mi?
Eğer cevap evet ise sorun bundan kaynaklanıyordur nasıl mı? Telefonun içindeki anakarttaki işlemcinin üstünde bir koruyucu metal var bu metal 4 vida ile tutturuluyor 3 vidanın boyu aynı yalnız sağ alt vida kısa eğer tamirci arkadaş sağ alt tarafa uzun vida tutturmuşsa buda işlemciyi kasıyor olabilir ve mavi ekran bundan verir. İyi bir İphone servisine cihazınızı gösterin. Eğer tamir görmedi ise cihaz okumaya devam edin.

2İOS sürümünüzü güncelleyin. İOS sürümünüz tam yüklenmemiş olabilir eksik dosya ile sürüm yükseltmesi yapılmış olabilir. Mevcut sürümünüzü güncelleyin. Eğer her hangi bir güncelleme gözükmüyor ve son sürümse telefonunuz okumaya devam edin.

3Telefonunuzun backup alın (yedek alın) sonra telefonunuzu kapatın. HOME+POWER tuşuna basılı tutarak açın (7-8 saniye) sonra elinizi powerdan çekin (not:HOME tuşundan çekmeyin.) cihaz DFU Mod ile açılacaktır. Cihazınızı bilgisayara bağlayın itunes programını açın daha sonra geri yükleme ile cihazınızı restore yapın veya sıfırdan kurun.

4Cihazınız jailbreaklı mı? Cevapınız evet ise Jailbreak’ı kaldırın 3.sırayı tekrarlayın ve tekrar jailbreak yapın.

5Son ve etkili yöntem: Cihazınızı kapatın ve açın elmadan sonra mavi ekran veriyorsa tekrar kapatıp açın ve tekrar ve tekrar 5.ci denemede sorunsuz açılacaktır. App Storeden program oyun vb indirin. Bir kaç arama yapın mesaj atın ayarları değiştirin kısaca bir çok işlem yapın. Cihazınız düzelecektir. Eğer tüm bunlara rağmen 2 alternatif sunabilirim

Alternatifler Çözümler.
Apple Support (destek) birimi ile iletişime geçin. İletişime geçmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Arkadaşlar sizde farklı bir şekilde sorununuzu çözdü iseniz yorum kısmından bize ulaşarak halen sorunu çözemeyen arkadaşları da bilgilendirelim.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

19 Yorum

 1. Murat 4 Aralık 2018 ve 21:10

  iPhone 7 kullananlar için; telefon açma kapama tuşu+ses açma+ses kapama tuşlarının üçüne aynı anada 5 saniye kadar basmak telefonun açılmasını sağlayacaktır. Benim telefonumda işe yarıyor.2 kee mavi ekran sorunu veren telefonumu bu şekilde açtım.saygılar.

  Cevapla
  1. Mustafa Işık - Site Author 4 Aralık 2018 ve 21:41

   Merhaba Murat,
   Değerli yorumun için teşekkür ederim, bahsettiğin sistem dfu mode işlemi galiba. Eğer bu yöntem işini çözdü ise diğer arkadaşların faydalanması için paylaşman mutlu etti İyi akşamlar dilerim.

   Cevapla
 2. mustafa 13 Ekim 2018 ve 13:37

  3. ve 5. adımları uyguladım 1 defa dfu moduna geçti daha kabloyu bilgisayara takamadan kapandı ve şimdi dfu modeuna geçmiyor belki1 saat uğraştım kpattım açtım vs. yok yok yok….

  Cevapla
  1. Mustafa Işık - Site Author 13 Ekim 2018 ve 13:37

   dfu moda geçmiştir ekran siyah gösterir bilgisayara bağlayın itunes açık iken bir uyarı verecek mi? Eğer vermez ise telefonu tamamen kapatın sonra home tuşuna basarak açın 10 saniye sonra home tuştan elinizi çekin direk itunes algılayacaktır cihazı

   Cevapla

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir