Toolbox

Güncel Bir Blog için Ne Yapılmalı

Öncelikle şu konuya değinmek istiyorum? Neden blog açmak, yazma gereksini mi duydunuz? Bir hedef kitleniz var mı?. Hedef kitleniz var ise bu hedef kitlenize ne tür konularda ulaşmayı hedefliyorsunuz? Bu soruları kendinize sormanız da fayda var.

Çünkü doğru hedef kitlelerine doğru konularda yazı yazarsanız, bu camiada yükselme popüler olmanız da o kadar artacaktır. Hemen izah edeyim

Mesela Teknoloji blogunuz var; Ama siz yemek tarifleri paylaşıyorsunuz ne kadar doğru bir teknoloji haberleri paylaşmış olabilirsiniz ki okurlarınıza bu yüzden bu yerden sonra yazının devamını okumadan önce ilk bir hedefiniz var mı? veya hangi konularda bilgiler paylaşacağınızı belirlemeniz lazım.

[irp posts=”714″ name=”Blogcular için 15 SEO Stratejisi”]

1- Blog sitesi için neler yapılmalıdır.

Bilgi birikiminizi paylaşmak için yazmalısınız, unutulmamalıdır ki “Bilgi güçtür ve paylaştıkça büyür” Doğru bilgileri, haberleri insanlara ulaştırmanın en kısa yollarından biriside blog adresleridir.

2-Blog nasıl yazılmalıdır?

Blog yazarken ilk önce araştırma yapılmalı ve doğru bir konu başlığı seçilmelidir. Örnek vermek gerekirse: Blogun konusu kırmızı bir elma ise Mavi elma diye başlık atılması saçma olacaktır. Bu yüzden konunuza öz ve kısa başlıklar konulması daha anlaşılabilir ve o konuyu daha iyi yansıtacaktır okuyuculara.

Blog hazırlarken başlık kadar içerikte önemlidir. İçerikleri oluştururken düzgün ve anlaşılabilir yazmakta fayda vardır. İnsanın kafasını karıştıracak sözcük gruplarından uzak durmanızı tavsiye etmekteyim. Mesela kelimelerin İngilizce olarak değilde (Relax) Türkçe kelimeler kullanın (Sakin) gibi. Millet birde kelime anlamını aramasın 🙂 Bir diğer önemli nokta ise uzun makale yazarken veya kısa anlatmanız gerekirken uzun yazıyorsanız gereksiz kelimelerden sakinin. Az ve öz olsun. 20 sayfa yazarak okurlarınızı  bayacağınıza 1 sayfaya düşürün. Gereksiz cümle yapılarını veya cümleleri atın. Nasıl mı ?

1- Mustafa kırmızı spor arabası ile Ankara’ya yola çıktı.

2- Mustafa arabası ile Ankara’ya gidiyor.

Yukarıdaki örnekte 1’i kısaltarak 2’e yazdık.

Blog yazarken makalelerinizde farklı materyallerde kullanın. Resim, video bunlar makalelerinize renk katar aynı zamanda konuyu daha iyi anlatır. Bir başka siteden alıntı yaparken link, güzel bir söz yazarken sahibinin adını belirtin. Böylelikle okurlarınız sizin samimiyetinize inanır.

Gelelim kırılma noktasına (Güncel kalmak için ne yapmalıyız)
Aslında basit, güncel bir blog sitenize düzenli aralıklarla içerik girerek, arama motorlarını yanlış yönlendirmeden, web sitenize yapacağınız her yeni etkinlik sizin güncel kalmanıza yarayacaktır.

Sevgilerle…

Etiketler
Okumaya Değer

Mustafa Işık

"1993 yılında Gaziantep'de doğdu, İlkokulu Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu'nda, Ortaokulu Şehit Nafi Kıvanç Okulu'nda, Liseyi Orhan Sevinç ve Mehmet Rüştü Üzel End. Mes. Lisesi'nde okudu. İleri derece bilgisayar kullanma becerisi vardır. Elektronik ve teknoloji aşığı ve araştırmacısıdır."

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
2 Yorum yazarları
Mustafa Işıkİleri Sürüş Eğitimi Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İleri Sürüş Eğitimi
Ziyaretçi
İleri Sürüş Eğitimi

Blog açmayı düşünenler için çok güzel tavsiye ve öneriler.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün