Grafik Tasarımın Web Sitelerdeki Önemi

Grafik tasarım, verilmek istenen mesajı görsel yol ile iletme çeşididir. İnternetteki içeriklerde ve günümüzde birçok alanda bulunmaktadır ve epey etkilidir. Grafik Tasarım ile uğraşan kişilere ise Grafiker denmektedir. Grafiker olabilmek için bir eğitim süreci gerekmektedir. Grafikerlerin internetteki nüfusu her geçen gün artmakta ve önemini hala korumaktadır.

Grafikerlerin websitelerindeki amaçları ise farklı görseller – grafikler ile bizleri konuya daha çok odaklamak ve dikkatimizi çekmektir. Mesela kullanıcılar genellikle görseli olan, grafiği olan bir haberi, hiçbir görsele sahip olmayan sade, düz bir habere tercih eder. Grafik gerçekten geçmiş zamanlarda epey teferruatlı bir iş olmasına rağmen günümüzde genellikle bilgisayar programları üzerinden tasarlanmakta veyahut internetten temin edilebilmekte. Yinede grafik tasarım hala kapsamlı alt kategorileri ve çeşitleri ile günümüzde önemini koruyor tıpkı gazeteler ilk çıktığı zamanlarda reklam ve tanıtımın öne çıkmasını sağladığı gibi. Tabii ki o zamanlarda grafikerlerin değil ressamların bu işi yaptığını söylemeyi unutmamalıyız. Ayrıca görseller zihinde daha fazla yer kaplamaktadır. Bu durum da grafiğin ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Grafik Tasarım

Web sitelerinde ise grafik tasarım çok can alıcı bir özelliktir. Grafik Tasarımın içine “görsel” kavramını da katacak olursak kullanıcıların bir çoğu içerikten çok görsele yönelmekte ve etkilenmekte. Ayrıca bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılarda görsel uyuma çok önem vermektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları etkilemek istiyorsanız kesinlikle kaliteli ve sizin bulunduğunuz kategoriye uyan bir logo tasarımınız olmalıdır. Logo tasarımı yaptığınız işi de sembolize etmelidir.  Logo dışında sitede renk cümbüşü yaratmak yerine az ve öz renkler ile uyum sağlarsanız kendinize ait bir tarzınız olur bu bile ziyaretçilerinizin zamanla sitenize ilgi duymasına yetecektir.  Ayrıca marka olabilmek için de yaratıcı bir grafik tasarım ve görseller oldukça önemli rol oynar.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir