İnternet

Google’ın Brotli ile yavaş internet’e son

Bugünün web sitelerinin çoğu yüksek kaliteli bağlantı için tasarlanmıştır ve yavaş internet bağlantısı ile kullanıcılar ciddi sayıda sorunlar yaşamakta. Bu durumu düzeltmek için Google yeni geliştirdiği Brotli denilen yeni bir algoritma ile bu sorunun önüne geçecek.

Şirketin Brotli ismini verdiği yeni sıkıştırma algoritması ile yavaş internet ortamında indirme hızlarını artırmayı hedefliyor. Arama devinin geliştirdiği bu algoritma aslında türünün ilk örneği değil. Brotli haricinde Zopfli adında bir sıkıştırma algoritması da bulunuyor. Ancak Google, yeni algoritmanın çok daha hızlı ve maksimum verim sağladığını iddia ediyor.

Yeni algoritmanın ana avantajı hızlı erişilebilirlik olacak ve Google geliştiriciler için yeni algoritmasının kaynak kodunu sağlayacak. Tarayıcı yapımcıları veri sıkıştırma alanında Google’ın algoritmalarını kullanmaya karar verirlerse kaynak kodları onlar için kesinlikle ücretsiz olacak.

Google mühendisi Zoltan Szabadka bloğunda:, “Biz sıkıştırılmış küçük boyuttaki içeriklerin düşük veri ücretleri ve düşük pil kullanımı gibi mobil kullanıcılar için ek yararlar getireceğini düşünüyoruz. Ayrıca yakın gelecekte büyük tarayıcılarda bu algoritmanın kullanılabilir olacağını umuyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. 

Daha fazla yükle

Mustafa Işık

Hoşgeldiniz size daha iyi içerikler üretmek, profesyonel anlamda size faydalı haberler çıkartmak için çalışıyoruz ve buna profesyonel anlamda devam edebilmemiz için reklam kazancına ihtiyacımız var. Lütfen Adblock vb. reklam engelleme uygulamalarını bizim sitemizde kullanmayın. Unutmayın tek gelir kaynağımız reklam tıklamalarıdır.

Konu ile alakalı yazılar

Düşünceni yaz gelsin

Şiddet ile tavsiye ediyoruz

Close
Close
Close