Google Pixel 3 incelemesi

Tartışılmaz en akıllı telefonlardan birisi olan ve Google’nin ürettiği Google Pixel telefonlar sektöre yeni soluklar getirmekle adını sıkça söz ettiriyor. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Google Pixel 3 İncelemesi yapacağız.

Google telefon sektörüne Pixel ve Nexus ile merhaba demişti yıllar önce. Android sistemini kendi bünyesine alan Google, 04.10.2018 tarihinde adını yine sıkça söz ettireceği telefonu görücüye çıkarttı. Hatta siparişleri almaya bile başladı.

Şimdi gelelim telefonun özelliklerine ve incelemesine.

PİXEL 3 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Ekran Boyutu Dahili Depolama Bellek (RAM) Batarya Boyutu CPU Çekirdek HAT GİRİŞİ
5.5 İNÇ 64 GB 4 GB 2915 MAH 8 ÇEKİRDEK 1 HAT GİRİŞİ

PİXEL 3 TASARIMI

Google’nın olayı çok basit aslında, farklı ol! sade ol! bugün günümüzde çıkan üst seğmen telefonlara baktığınız da çok Premium hissi uyandırmakla kalmıyor aslında çok premium tasarımlara sahip. Samsung’un çıkarttığı A9 modelini görüyorsunuz veya Apple’nın çıkartığı iPhone X. Ama Google telefonlarını sadelik üzerine dizayn ediyor. Pixel II’e baktığınızda arasında pek bir fark yok gibi. Telefonun arka tasarımında bir kamera, flaş ve parmak izi okuyucusu bulunmakta. Tek kamera mı demeyin birazdan değineceğiz bu konuya. Kamera bulunan bölüm cam tasarıma sahip, parmak izi olan bölüm ise mat bir sert alüminyum tasarıma sahip. Aşağıdaki resimde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

google-pixel-3

Google Pixel III telefonu tek elle kullanmanız en büyük avantajlarından diyebilirim.Diğer telefon üreticilerine nazaran Pixel 3 kaba ve büyük bir tasarıma sahip değil.5.5 inç büyüklüğündeki telefonun ön camı ve kameranın bulunduğu kısım Corning Gorilla Glass 5 ile korunmakta. Yan çerçeveleri ise alüminyum. Çizilme olayını minimuma indirmişler. Pixel 2 ile yan yana konulduğunda tasarım farklılıkları rahatlıkla gözükebiliyor.

Arka tarafta bulunan parmak izi okuyucu çok rahat ve stabil çalışıyor. Xioami modellerine yakın bir hızı var lakin ön tarafta bir yüz tanıma bulunmuyor. Bu eksik bu telefona bu yapılır mı be adam! neden koymuyorsun bir yüz tanıma, fotoğraf tanıma koysaydın ona bile razıydık dedirtiyor adama.

Telefonun yan tarafında Google Asistan‘ı etkileşime sokmak için power ses kısma ve açma butonu gibi bir buton bulunuyor. Buraya bastığınızda Google Asistan devreye giriyor. Bu asistan için buton işini ilk Samsung yaptı hatırlarsanız Bixby button olarak geçiyor hala Bixby ne işe yarıyor anlamış değilim. Siri gibi bir asistan olan Google asistan sorulan sorulara mantıklı cevaplar verebiliyor. Google eko sistemi ile uyumlu çalışan bu asistan Siri’yi tahtından edecek gibi gözüküyor. Hatta bir çok forumlarda en iyi asistan olarak konular açılıyor.

Ekran Özellikleri

Google Pixel 3 5.5 inçlik bir OLED ekrana sahip. Eski modellerine göre mükemmel bir ekran ayrıntılarına sahip, renkler ve nesneler inanılmaz derece güzel gözüküyor, renkler gerçeğe çok çok yakın. Rakip firmaların iPhone X’den sonra çıkardığı çentikli tasarıma bu modelde yer vermeyen Google ekran kasa oranı biraz düşük. Samsung Note serisi ile son çıkan S serileri gibi sonsuz bir ekrana sahip olmasa da yinede güzel bir ekran konumlandırması olmuş diyebiliriz. Siyah tonlarını hiç bu kadar gerçekçi görmediğimizi söyleyebiliriz.

Performans Özellikleri

Telefonumuz Android 9.0 (Pie) ile gelmekte buda son Android sürümü ile telefonu kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Pixel telefonları Android konusunda en erken güncelleme alan model olarak bilinmekte. Android, Google bünyesine girdiği için bu telefonu alan kişiler her güncellemeyi 3 yıl boyunca diğer telefon modellerinden önce alacağını bilmenizi istiyoruz.

Snapdragon 845 işlemci ile Android Pie birleşince mükemmel bir performans çıkartıyor ortaya. iPhone XS ile yapılan performans testlerinde iPhone XS, Pixel 3’e göre performansı yüksek olsa da son kullanıcılar için bu fark önemli bir fark olmuyor. Sakin Pixel 3 performansı kötü olarak düşünmeyin. Kullandığı işlemci ile şuan için en performanslı işlemci. Samsung Note 9 ile performans testlerinde Samsung modeli Pixel’e göre düşük kaldığını unutmamak gerek.

Kullanıcı açısından Saf Android olan telefon hızlı, şık ve performanslı. Her hangi bir butonu bulunmayan telefon iPhone’dan aklınıza gelecektir umarım kaydırma hareketleri ile işlem yapıyorsunuz. Ana ekrana gitmek için yukarı önceki, sonraki işlem için ekranın sağına soluna hareket yapıyorsunuz. iPhone X’deki sistemin aynısı diyebiliriz. Alışmamışlar için biraz sinir bozabilir.

Google uzun zamandır öğrenebilir yapay zekadan bahsediyordu. Son çıkan telefonlardaki fotoğraf çekerken çektiğiniz nesneye göre kendini ayarlayan (AI) sistem gibi bir sistem yaptı. Burada sadece kamera değil aynı zamanda telefondaki işlemlere göre telefon kendini ayarlıyor. Kullanmadığınız veya sık sık kullandığınız uygulamaları uyutma, batarya optimizasyonu ve daha fazlası.

Günümüzde çıkan telefonlar 8 GB yakın bir RAM sunarken Google Pixel 3, 4 GB Ram sunmaktadır. Bu nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Dinleyin dostlar! Xioami markasını duymayanız yoktur. Adam 4 GB Ramlere sahip olan modelleri var ve inanılmaz performans sergiliyor. Yada iPhone modellerine baktığınızda 3 GB Ramlere sahip bu performansı nasıl sağlıyorlar tabi ki işletim sistemlerini optimize ediyorlar, kasma donma olmaması için her türlü güncellemeyi sağlıyorlar. Google’da bu noktada saf Android kullanıyor. Buda Android telefonlar için en iyi performansı sağlayacağı anlamına geliyor.

Pixel 3’un Kamera Özellikleri

Pixel telefonlardaki tek kamera olayı bu telefonda da var. Aaa tek kamera mı? 4 arka kameralı telefonlar var (bknz: Samsung A9) tek kamera ne abi ya der gibisiniz. Endişelenmeyin Google başarısı buradan geliyor, tek kamera ile daha fazla ayrıntı, daha fazla gerçeklik var. Portre modundan, 4K Videodan daha fazlası yatıyor kameranın altında.

Google’nin öğrenebilir işletim sisteminden bahsettik. AI ve Machine Learning (Makine Öğrenmesi) yani telefon kullandıkça öğreniyor ve uyguluyor. Çektiğiniz fotoğraflar öyle bir yapay çekim gibi durmuyor sanki profesyonel kamera ile çekmiş gibi görünüyor. Portre modunda bazı telefonlarda yapay zeka eklenirken sorunlar çıkabiliyor. Arka nesneyi blur yapayım derken kaşınızı gözünüzü blur yapar bunda öyle bir sorun yok. Çift kameranın yapamadığı kadar gerçekçi bir blur yapıyor.

google-pixel-3-on-kamera

Pixel 3’de ön tarafta çift kamera bulunmakta ve bu selfie çekimlerinde mükemmel pozlar daha geniş açılı grup ile selfie çekmek istiyorsanız en iyi pozları yakalamanız için tasarlanmış. Diyafram Açıklığı 1.8 diğer modellere göre düşük olsa da mükemmel pozlar çekebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflarda Top Shot özelliği bulunmakta buda eğer bir resimde beğenmediğiniz bir yer varsa en iyi fotoğrafı size sunar yani bir resmi birden fazla çeker ve selfiede gözleriniz kapalı çıktı silin açık olan resmi kaydedin. Güzel bir kamera yazılım özelliği değil mi?

 

pixel-3-fotograf-cekimleri
tek kamera ile mükemmel çekim değil mi sizce de?

Google Pixel 3 Batarya

Pixel 3 bataryası güzel günlük kullanımlar için iyi. Tek sorun şu ki full kullanıma 7-8 saati görebilirsiniz. Görüntülü görüşüyorsanız ve çok fazla video, film izliyorsanız gününü oyun ile geçiren birisi iseniz sizin için uygun olmayabilir. Hızlı şarj özelliği bulunan telefonumuz, çok kısa sürelerde bataryasını doldurabiliyor.Her ne kadar OnePlus 6 kadar hızlı olmasa da, piyasada bulunan bir çok telefondan daha hızlı şarj olmakta.

Diğer Ek Özellikleri

Telefon IPX8 sertifikası ile suya ve toza dayanıklı. 3 yıl boyunca yazılım desteği alacağını unutmamanız gerekir. Google tüm ekosistemi ile uyumlu. Google Asistan özelliği bu telefonda aktif ama ülkemizde bu özellik hala aktif değil yakın bir tarihte Google Asistanı Türkçe olarak kullanabileceğiz gibi duruyor.

Ülkemizde hala satışı yok. Maalesef yurt dışında tanıdık var ise getirtebilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. hakan 22 Ekim 2018 ve 17:03

    Baba telefona benziyor

    Cevapla

Düşüncelerini Paylaş