Eski Uçaklar Nasıl Pervanelerini Vurmadan Ateş Ediyordu?

20. yüzyıl tarihindeki savaşlarla ilgili pek çok film ve oyun yapılmıştır. Özellikle 1. Dünya savaşı ve 2. Dünya savaşı hakkında. Günümüzde kullandığımız savaş makinelerinin büyük çoğunluğunun temeli  1. ve 2. Dünya Savaşlarında atıldı. Tanklar, uçaklar ve savaş gemileri gibi…

 eski-sava-ucagi-perfanePeki film izlerken veya oyun oynarken eski önden pervaneleri uçakların makineli tüfekleri nasıl pervaneye kurşun değmeden ateş edebiliyor diye sordunuz mu ? Bu yazımda size bu sorunun cevabını açıklıyacağız: 

İlk önce bu soruyu açıklamadan önce 1915’lere inelim:

İlk uçaklar düşmanı izlemek ve keşif amacı ile kullanılıyorlardı. Daha sonraları uçakları silahlara çevirme ihtiyacı doğdu. İlk sıralar pilotun yanında bir de tüfek kullanan 2. bir pilot daha biniyordu.

 Fakat bu yöntem her zaman etkili olmayınca uçaklara makineli tüfek yerleştirme ihtiyacı doğdu. Ancak bir sorun vardı. Makineli tüfek ateş ettiğinde pervaneyi vurma ihtimali çok yüksekti. Bunun için ilk fikir Fransız pilot Roland Garros tarafından geldi. Uçağın pervanesine çelik plaka takarak kurşunların sekmesini sağlamaktı. Garros, 1 Nisan 1915’te bir Alman Albatros keşif uçağını vurmayı başardı. 

(Roland Garros)

 

Bu fikir de uçağın pervanesini tam olarak koruyamıyordu. Daha sonra bir mühendisin kafasına dahiyane bir fikir geldi. Bu fikre göre pervane ve silah birbirlerine senkronize çalıçacaktı. Aslında zekice ve basit bir yöntemdi. Uçakta kullanılan senkronize dişlisi sayesinde makineli tüfek pervane ile senkronize çalışacak ; tüfek, sadece pervanenin önünde değilken ateş edecekti. 

Peki Bu Nasıl Oluyor?

Pervane ile silah arasına konulan ve hem pervane hem de silah ile senkronize çalışan tetik önleyici parça konuluyor. Bu sayede pervane namlu önünden geçerken silahın ateş etmesini engelliyordu. Bunun sonucunda silahtan çıkan kurşun pervaneyi vurmuyordu. 

Bu olayı daha iyi anlamak için The Slow Mo Guys” kanalının hazırladığı 120.000fps‘de çekilen videoyu izlemenizi öneriyoruz.

 

Bir birinden ilginç uçak tasarımları da bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Birbirinden Garip Tasarıma Sahip 18 Uçak

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir