En İyi İnternet Tarayıcılarını Listeledik

Günümüzde gizlilik çok önemli, lakin bilgisayarda hemen hemen her yazılım bu gizlilikleri ihlal eden bir takım sistemler kullanmakta. Son skandal olan Google Chrome mikrofonunuzu belli aralıklarla açıp ortam dinlemesi yaptığı kanıtlandı. Gün içerisinde ortam dinlemesi yaparak konuşulan konuyla ilgili reklamları göstermeye başladığını Şu link‘ten bu videoyu izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda gizliliğimize önem veren bir birinden şahane İnternet tarayıcılarını size listeleyip. Beğenilerinize sunacağız.

Gizlilikten kastımız, web sitelerin belli başlı kullanıcı deneyimini sağlamak için sunucuları üzerine kayıt ettiği veriler. Bu veriler nedir diye sormak isteyebilirsiniz, hemen cevaplıyoruz. Şu linkten bizim gizlilik politikamızı okuyabilirsiniz. İP adresinizi kayıt edebilir, konumuzu, cinsiyetinizi, kullandığınız tarayıcıları, hangi saat siteye girdiğinizi ve nereleri gezdiğinizi bunun gibi bir çok bilgiyi kullanmak için saklayabilir. Bu çerez kişisel özel bilgilerinizi içermez, Şifreniz, Kredi kartı gibi bilgileri sunucuları üzerinde tekrar kullanmak için saklayamazlar.

Gelelim konumuzun içeriklerine. Bu liste en iyiden en kötüye tarayıcı listesi değildir. Gizliliğe önem veren, özellikle bilgisayarınızın Ram’ini veya Hafızasını şişiren browser olarak ayırmadan, karışık liste oluşturduk. Kafanıza uyuşan en iyi browseri seçerek indirebilirsiniz.

Firefox

Mozilla olarak gizliliğin sağlıklı bir internet deneyiminin temel ilkesi olduğuna inanırız.

Firefox

Kendilerinde söylediği gibi Firefox kullanıcıların gizliliklerine önem veren kuruluşların başında geliyor, farklı tarayıcılar gibi geliştiricilerine kullanıcıların bilgilerini satmıyor, her yeni güncellemeler de kullanıcıların gizliliklerini korumayı hedefliyor. Performans konusunda ise Google Chrome‘den kalır farkı yok, bir tık ile önde diyebiliriz. Chrome gibi aşırı derece RAM kullanımı yapmıyor ve sadece üst sınıf bilgisayar’da değil giriş sekmesinde ki kullanıcılarına da mükemmel bir performans sergiliyor.

Chrome’nin mağazasına benzer bir mağazaya sahip, istenilen uygulamaları (Eklentileri) kolaylıkla kullanabilir, basit görünümlerden sıkılanlara ise Tema mağazasından istediği temayı indirip Mozilla Firefox‘a kurabilirler.

Firefox İndir

Internet Explorer

Yıllardır bizi kandırdılar! yavaş, hep geriden geliyor, açılması aylar sürüyor diye lakin sonradan öğrendik Explorer hep bizi düşündüğünü, dinleyin dostlar, İnternet Explorer mevcut bir siteye girerken veritabanın da web sitesini analiz edip kullanıcının karşısına sunuyor. Eğer kendisinde virüslü olarak işaretlemiş ise ziyaret etmiyor size uyarılar da bulunuyor. Kullanıcıları internetin zararlı yanlarından kurtardığını kaç kişimiz biliyoruz ki. Bu listemizde kendisine yer vermek istedik en azından “yiğidi öldür hakkını yeme” demişler.

İnternet Explorer İndir

Tor Browser

Adını sıkça duymadığınız gizemli bir tarayıcı olan Tor Browser; alt yapısını Firefox’tan alıyor ama Firefox’dan daha güvenli gezintiye izin veren tarayıcı işlemleri farklı bilgisayar üzerinden yönlendirerek yaptığı için nerede ise bulunmanız imkansızlaşıyor. Aklınıza gelebilecek İnternet üzerindeki en gizli kişi siz olabilirsiniz. Basit görüntüsüne bakmayın, net üzerinde sizi koruyabilecek tüm birikimi var.

Tor Browser İndir

Torch

Torch browser, Google Chrome alt yapısı ile oluşturulmuş şahane bir tarayıcı. En dikkat çekici özelliği Torrent, Video, Müzik indirebilmesi. Kendi geliştirdikleri bir sistem ile uTorrent kurmadan direk torrenti tarayıcı içerisinden indirebiliyorsunuz. Aynı zamanda izlediğiniz videoyu tek tıkla bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Kısaca bu tarayıcı ile indirme yapabilirsiniz. 🙂

Google Chrome indirmek isteyenlere alternatif olabilecek en iyi tarayıcı diyebiliriz, görüntü ve performans olarak aynı olan Torch’u seveceğinize inanıyorum.

Bilgi Tarayıcı üzerinden Oyun ve Spotif gibi bir arayüze sahip müzik marketi var!
Bilgi 2: Aynı zamanda tarayıcı ile Facebook tasarımını değiştirebiliyorsunuz.

Comodo IceDragon

Comodo yıllardır Bilgisayarlar için güvenlik yazılımı üreten şirket; bu güvenlik yazılımları Anti virüs, İnternet siteleri özellikle alışveriş siteleri için SSL sertifikası üretiyordu. Tarayıcı projeleri ile gündeme bomba gibi düştüler. İnternette güven ile gezmek isteyenler için üretilen tarayıcı ilk başlarda Google Chrome alt yapısı ile çalışmaktaydı daha sonra kendileri geliştirdiği tarayıcı ile Chrome ile bağımsız oldular ve Firefox’un alt yapısına geçtiler böylelikle daha fazla gizliliğe odaklanan firmanın geliştirdiği bu tarayıcıyı kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Bir web sitesine girmeden önce tarayıp, kötü yazılımları engelliyor, içerisinde entegreli olan DNS ile hızlı giriş yapıyor, Firefox eklentileri ile tam uyumlu çalışıyor.

Comodo İcedragon Indir

Duruma göre En iyi internet tarayıcıları 2018 listemiz güncellenecektir. Bu yazımızda sizlere İnternet tarayıcıları üzerine bilgi vermek için hazırladık, Chrome Alternatifleri arayanlar için ideal konumuzda Opera, Safari gibi pek bilinen tarayıcıların aksine bilinmeyenleri paylaşmak istedik. İlerleyen günlerde Opera vb. tarayıcıları da yazımıza ekleyeceğiz.

[penci_review id=”1567″]

Düşüncelerini Paylaş