Ebay’in İlk Yılları

E-Bay’i internet ile haşır neşir olup bilmeyeniniz yoktur. Belki oradan alışveriş yapmamışsınızdır, fakat en azından sitesine girip incelemişsinizdir. E-bay, Türkiye’de gittigidiyor adıyla bilinen sitenin orijinal hali olup, tüm dünyaya hizmet veren bir online açık arttırma satış sitesidir.Daha sonra gittigidiyor’u satın aldı. E-Bay 1995 yılının Eylül ayında, San Jose kentinde yaşayan Pierre Omidyar adında bir kişi tarafından kuruldu. Siteyi ilk açtığında “Web Açık Arttırması” anlamında olan“AuctionWeb” adını verdi.E-bay’in ilk halini tasarlarken kodlarını bir hafta sonu tamamen uğraşarak yazdı. Kurduğu bu site o yıllarda dünyada bir ilkti. Aslında Ebay ismi Omidyar’ın kendi web sitesini barındırdığı çalıştığı şirketin domaininden gelmekteydi.

ebay-logo(Echo Bay) Omidyar’ın sitesinde sattığı ilk ürün 14 dolar değerinde kendi kullandığı uzağa ışık saçan lazer kalemlerindendi Site yavaş yavaş popüler olmaya başlamış ve kullanıcılar yeni ürünler ekleyip satmaya başlamışlardı. Omidyar ilk başlarda satılan her üründen cüzü bir miktarda ücret alıyordu. Omidyar sonra bir şeyi fark etti. Buradan kazandığı para maaşından fazla olmaya başlamıştı. Bunu fark ederek işinden istifa ederek tüm zamanını ve parasını bu işe yatırmaya ve yükseltmeye karar verdi. 1996 yılında satış yaptıktan sonra alıcıların ve satıcıların, satıcı ve alıcı hakkında mesaj yazabildikleri geri bildirim(feed back) kısmını ekledi.

1997 yılında, Omidyar websitesinin ismini AuctionWeb’den yıllarca ismini kullandığımız ve hala kullanmaya devam ettiğimiz “eBay” olarak değiştirir. Çeşitli yerlere reklam vermek için paralar harcamaya başladı ve eBay logosunu tasarlattırdı. 1997 yılında bir milyonuncu ürününü sattı.Bu ürün Susam Sokağının Minik Kuş oyuncağı idi. 1998 yılında eBay büyük bir şirket haline gelerek müthiş başarılara imza attı. eBay hızlı bir şekilde elinizdeki ürünü ucuz veya pahalı satabileceğiniz bir internet web sitesi haline geldi.

1998 deki krizden diğer siteler gibi etkilenmeyerek yoluna devam etti ve her geçen gün yükselişi devam etmektedir. 1999 yılında eBay İngiltere,Avusturalya, Almanya gibi bir çok ülkede faaliyet göstermeye başladı. Half.com’u satın aldı. 2000 yılında ise Hemen al seçeneği olan “Buy it Now” ve “Paypal” eklentisi eklediler. eBay şirketinin sahibi Pierre Omidyar günümüzde yaklaşık olarak 4 milyar$ kazanmaktadır. Ayrıca eBayde her gün yaklaşık olarak milyonlarca ürün alınmakta ve satılmaktadır.Dünyada online olarak yapılan her 100$ harcamanın, yaklaşık olarak 14$doları eBay üzerinde yapılmaktadır.

Düşüncelerini Paylaş