Diğer

Dünyamız Nasıl Değişiyor?

Evet bilinen bir gerçek var! Dünyamız değişiyor. Coğrafi yönden yada kimyasal yönden bahsetmiyorum. Dünya derken aslında insanlardan bahsediyorum. Dünya 100 yıl önce nasıl? 500 yıl önce nasıl? Peki şimdi nasıl?

 

insan

Değişime eskiden değil de bir değişiklik yaparak yeniden eskiye doğru bakalım. Şuan dünyadaki ana problem terör gibi gözüküyor. Gerçekten öyle mi? Bence değil. Peki terör değilse dünyadaki başlıca problem ne? Amerika’ymış, İngiltere’ymiş, Rusya’ymış gibi terörü ya da dünyadaki sorunları böyle devletlere filan mâl edip, komplo teorileri kurarak mı işin içinden çıkacağız? Yok öyle yağma! İnsanlar birazcık aklını kullanabilse aslında bu kadar kötü olay olmazdı. Terör var, cinsel istismar var, savaşlar var ve bunları daha da çoğaltabiliriz. Şimdi bu olaylar 100 yıl önce yok muydu? O zaman da 1. Dünya Savaşı vardı. Dünyaya etkileri çok kötü yönde oldu. Ülkelerin gelişimlerini yavaşlattı. 500 yıl önceye bakalım birde. 500 yıl önce dünya gücü Osmanlı Devleti vardı. İçinde birçok milletten, ırktan, dinden insanlar uyum içinde yaşıyordu. Tabi bakış açımız kendi ülkemiz olduğu için diğer devletlerde durum ne kadar iyi ya da ne kadar kötü kestirmesi biraz zor. Savaşlar her dönemde vardı. Bugün de var.  Kendi bakış açımdan konuşuyorum ama bugün dünya daha da karışık. Ya savaş yaparsın yapmasına da halkı katletmenin neresi savaş? Savaş dediğin karşında eli silah tutan adamlar arasında olur. Bugün ufacık çocuklar bile katlediliyor. Birde bu caniler müslüman adı altında güya yalandan bir cihat ilan ediyor. Allah’ın adını ağızlarına alarak günahların en büyüklerini işlemek akla mantığa sığdırılamaz. Bu kafa böyle devam ederse en sonunda hepimiz helak olacağız. Evet son yüzyılda çok şey değişti. Teknolojik açıdan geliştik. Eğitim açısından da güya değiştik. Peki bunların karakterlere yansıması nasıl oluyor? Tam tersi kötülüğün başında nedense hep okumuş, zeki insanlar bulunuyor. Zekalarını sadece kendi çıkarlarını düşünerek, bencilce kullanıyorlar. Yazık be arkadaşım. Böyle hayat nereye kadar, kaç yüzyıl daha gider?  Ya da gider mi? İnsanlar aklını başına devşirmedikçe bu dünya daha çok kötü yönde değişir. Sadece kötüler ayakta kalır. Masumlar ezilir. Oysa onlar kim ki? Herkes bir tükürük atsa tükürüğümüzde boğulurlar. Bu kadar kötülüğe kulak tıkamakla olmaz. İnşallah herkes bir gün doğru yolu bulacak diyorum. Bu bir dilek, temenni ama görüntüye bakarsak bu çok zor gibi görünüyor. Ancak herkes kendine gelir insanları doğru yola sevk eder işte o zaman şansımız var. Okuyanlara teşekkür ediyorum. Bunlar benim düşüncelerimdi. Sizde düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazar: Mehmet Düzgün
Sende Yazını Gönder Yayınlayalım. (Hadi İçerik Ortağı Olalım)

 

Etiketler
Okumaya Değer

Mustafa Işık

"1993 yılında Gaziantep'de doğdu, İlkokulu Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu'nda, Ortaokulu Şehit Nafi Kıvanç Okulu'nda, Liseyi Orhan Sevinç ve Mehmet Rüştü Üzel End. Mes. Lisesi'nde okudu. İleri derece bilgisayar kullanma becerisi vardır. Elektronik ve teknoloji aşığı ve araştırmacısıdır."

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün