“Dış Çekim” ve yanımıza almamız gerekenler…

“Tecrübe oluyor… İyiki gelmişim, ben evlenirken yanıma rujumu, pudramı hele düz tabanlı rahat bir ayakkabıyı almadan çekime gitmem.”

Florya Sosyal Tesislerinde yine bir dış mekan çekimimiz sırasında gelinimizin bir yakınından duyduğum bu sözlerden sonra bu yazıyı yazmanın ne kadar faydalı olabileceğini düşündüm.

Her nekadar çekimini yapacağım çiftlere çekim öncesi bu listeyi hatırlatsam da bir blog yazısıyla paylaşıp tüm gelinlere faydalı olacağına inandım ve hemen bahsettiğim çekimden sonraki gün yazıyorum. Umarım faydalı olur:)

“Tüh yanımıza su alsaydık çok susadım…”

Özellikle düğün günü uygun saatler belirleyip yaptığımız dış çekimlerde ne kadar bol zamanımız da olsa yetişme telaşı yaşanıyor. En önemli detayları bile bazen yanımıza almayı unutuyoruz. Hemen telefonlara sarılıyor gelinler kuaförde hazırlanırken “babet ayakkabımı unutmuşum, anneme söylesene hemen yollasın geç kalıcaz!!!”  Bazen de çekim sırasında “tüh yanımıza su alsaydık çok susadım…”

Doğum çantası gibi, kulağa komik de gelse faydalı…

dis-cekim

Gelinlere tavsiyem yanımıza alacaklarımızı çekim günü heyecanı ve telaşla hazırlamak yerine bir gün öncesinden belki daha da önce, hani doğuma yakın bebek çantası hazırlar gibi bir çanta hazırlamaları…

Çantamızın içine neler koyalım, bunların bir listesini kendi deneyimlerimden yola çıkarak oluşturdum, yeni tecrübeler de yaşadıkça veya sizlerden dinledikçe eklemeler yapalım.

 • Topuksuz rahat bir ayakkabı; Gelin ayakkabımız çoğunlukla ince ve yüksek topuklu oluyor. Çekim mekanları ise genelde yeşil alan, bazen kayalık ya da arnavut kaldırımı taşlar ve istanbulun yolları… Bazen uzun yürüyüşler, bazen dik yokuşlar… Sanki tracking yapıyoruz.:)Ama değiyor tüm çekimlerin ardından kalan fotoğraflara bakınca. Çekim sırasında dilediğimiz gibi yorulmadan yürüyebilmemiz bazen koşabilmemiz için düz tabanlı bir ayakkabımızı yanımıza alalım. Bir babet ya da converse herhangi biri olabilir. Beyaz olması tercihimiz ama şirin eğlenceli pozlar da güzel duracak renkli ayakkabılar da olabilir.  Bu arada damadın gelini kucaklayıp havada döndürdüğü pozlarda ayakkabılar komple görünüyor. “Aaa diğer ayakkabımla çekseydik” dendiğinde damat yorgunluktan korkar bir ifade alabiliyor:)
 • Dolgu topuklu düz taban bir ayakkabı; “Gelinliğin boyu yüksek topuklu ayakkabıya göre ayarlı, sürekli etekleri kaldırmam gerekir” diyen gelinlerimiz için alternatif dolgu topuklu ayakkabılar. Burada önemli olan hem sivri topuklar çimlere saplanmasın, hem de rahat yürüyelim ve çabuk yorulmayalım…
 • Yedek ruj, pudra gibi makyaj malzemeleri; Yaz veya kış farketmiyor,  çekim sonlarına doğru makyajımız bozulabiliyor. Bazen aşırı sıcaklardan, bazen rüzgarlı havadan, bazen yağmurdan… Rujumuzu tazelemek için genelde yanımıza alıyoruz ama ruj dışında da aynı tonlarda pudramız çok faydalı oluyor. Yüzümüzde oluşan kötü parlamaları da çekim sırasında engellemiş oluyoruz. Makyajımız akmayan malzemeler ile (waterproof) yapılmamış ise hele göz kalemi dahi gerekebiliyor nadir de olsa.
 • Saç bakım yağı; yaz kış farketmiyor, çekim sonlarına doğru saçlarımız da bozulabiliyor, parlaklığının korunduğundan ve elektriklenmediğinden emin olmak için yanımıza alacağımız bakım yağıyla elektriklenen saçlarımızı yatıştırıyoruz.
 • Mendil; Çekim sırasında akan makyajımızı silmek dışında, kışın yağmurdan yazın bahçe sulamalarından oluşan yerlerdeki çamur gelinliğimize ya da ayakkabımızı kirletebiliyor. Islak mendil bile taşımamız çamurlar kurumadan silmemiz açısından faydalı oluyor.
 • Minik tel tokalar; Sonlara doğru bozulan saçımızı düzeltmek için kullanmanın yanısıra iki farklı duvakla çekim yaptığımız çiftlerde ikinci uzun duvağımızı belirli pozlarda saçımıza tutturuyoruz. Bazen tek duvakla bile olsak duvağımız yerinden çıkabiliyor. Yine minik tel tokalarla kendimiz düzeltebiliyoruz.
 • İçecek ve atıştıracak hafif yiyecekler; Dış çekimde, hele ki manzarası güzel doğa içerisinde olsun diyorsak yürüyüş alanımız içerisinde cafe, içecek su veya yiyecek satan bir yer bulamayabiliyoruz. Yaz aylarında özellikle yanımıza en azından su ve birkaç biskuvi almanızı tavsiye ediyorum.
 • Çimlere serebileceğimiz bir örtü; Belki de en çok beğendiğimiz gelin fotoğrafları arasında gelinlikle çimlere uzandığımız pozlar yer alıyor. Gelinlik kirlenir diye bazen de karınca ya da benzeri şeylerden rahatsız olan gelinlerimiz için -bazen unutsam da söylemeyi- çok faydalı olabiliyor. Damatların çoğu hele hiç uzanmak oturmak istemiyorlar.:)
 • Ayna; saçımız makyajımız nasıl görünüyor bakmak istediğinizde hernekadar telefonların kamera modu da işe yarasa da yanımızdaki ufak bi ayna epey faydalı oluyor.
 • Ekmek ya da kraker; Çekim mekanında gölet varsa ve göletteki kazların ördeklerin size yaklaşmasını istiyorsak yanımızda getirdiğimiz ekmek yada krakerler çok işe yarayabiliyor.
 • Kalın kilotlu çorap; Özellikle kış aylarında çekimlerde üşümemek için gelinliğin altına kalın yünlü mümkünse ten rengi klotlu çorap giyebilirsiniz. Hatta üstüne daha da abartıp eşofman dahi giyen gelinimiz olmuştu ama çok da işe yaramıştı. Gelinliğimiz prenses model kabarıksa eşofman dahi giyilebilir.
 • Yardımcı olabilecek arkadaşlarınız; Çekim sırasında bize eşlik edebilecek arkadaşlarınızla gelmenizi, sadece eğlenmeniz, duvağı eteği taşımanız ya da poz vermeniz için değil birçok sebeple herzaman tavsiye ediyorum. Bazen güzel fikirler bazen gözümüzden kaçan bir ayrıntıyı görmelerinin yanı sıra ceplerinizde çekim sırasında taşımamanız gereken cep telefonunuzu cüzdanınızı ve diğer özel eşyalarınızı emanet edebiliyorsunuz.
 • Şemsiye; Yağmurlu günler için en az 2 büyük şemsiye ıslanmamanız siz ve arkadaşlarınız için. Güneşli günlerde de hem aksesuar hem de güneşin tam tepede olduğu sıralarda ışıkla savaşımızda gölgesiz yerlerde özellikle doğal gölge kaynağı…
 • Güneş gözlüğü; Güzel de bir aksesuar ve gözlükle fotoğraf çektirmenin trend olması dışında özellikle yaz aylarında aşırı güneşten gözlerimizi sürekli kısıyoruz. Hem yorucu hem de kısarken oluşan mimik çizgilerimiz makyajda yer ediyor.
 • Aksesuarlar; Her gelin kendine özgü ve zeldir. Bazısı eğlenceli kareler isterken bazısı daha klasik pozlar tercih edebilir. Bazı gelinlerimize güzel gelen bir aksesuar diğer bir gelinimize çok anlamsız yada gereksiz gelebiliyor. Bu sebeple tamamen çiftlere bırakıyorum aksesuar seçimlerini. Balonlar, renkli çiçekler, tüller, şekiller, harfler, yazılar, gözlükler, çerçeveler… Hayalleriniz kadar özgürsünüz.
 • Davetiyemiz, nikah şekerimiz gibi detaylar; Detay çekimlerimiz sırasında nikah şekerimizi, davetiyemizi, çiçeğimizi, ayakkabımızı da fotoğraflayarak albümde detaylara ayırdığımız sayfamızın bir köşesine ekliyoruz. Bunlar dışında sizin için özel ve anlamı olan ilk sinema biletiniz bile özel bir detaydır. Yanınıza alabilirsiniz.
 • Güzel bir kalem; Ayakkabıya isim yazmanızı fotoğraflarken ay keşke özel bir kalem ayarlasaydık diyen çiftlerim çok oldu. Doğal olsun basit bir kalem bile olur da denebilir, üzeri tüylü süslemeli kalemler de olabilir. Sadece hatırlatmak istedim.
 • Çiçek atmada kullanabileceğimiz yedek çiçek buketi; Çok da şart olmamakla beraber o pozumuzu da verelim diyen gelinlerde çiçek bozulacak diyerek vazgeçtiklerini yaşayınca bunu da eklemek istedim.
 • İkinci bir duvak, tül ; Bazı gelinlerimiz tüllerin uçuştuğu pozları çok seviyor ama gelinliğine de kısa duvakların yakıştığından uzun tercih etmeyebiliyor. Pratik bir çözüm olarak; yanımıza alabileceğimiz dilediğimizce uzun ve geniş yedek duvağımızı istediğimiz pozlarda tel tokalarla duvağımıza iliştiriyoruz.:)

Trash the dress çekimimiz de ise;

Çöp günü, elbisemizi kirletme günü gibi çeşitli isimlerle anılan, düğün günü sonrası gerçekleştirdiğimiz gelinliğimizin kirlenmesi yırtılması vs gibi tedirginliğimiz olmadan yapılan çekime “trash the dress” diyoruz. Zaten çekimimizi belirli bir konsept çerçevesinde yaptığımızdan her detayı planlıyoruz. Konsepte uygun olabilecek tüm aksesuarlar ve dış çekim sırasında yanımıza aldıklarımız dışında ıslandığımızda üzerimizi değiştirdiğimizden, yedek ayakkabı ve elbiselerimizi çekime devam edebileceğimiz her an güzel kareler çıkabileceğinden yine konseptimize uygun modellerde seçiyoruz.

Mini bir hatırlatma daha;

Dış çekim eğer “ufak da olsa bir anı kalsın birkaç poz yeterli, çok uzak bi yere gitmemize de gerek yok, hatta çimler bahçeler de çekmeyebiliriz” diyorsanız ve düğün günü az bir vaktiniz varsa arada 1-2 saatlik bir zamanda gerçekleşebilir. Ama unutmayalım kısa dahi olsa hafif makyajımız saçımız bozulacak, belki bir kuaföre ya da eve uğramanız gerekecek çekim sonrası. Bir de az da olsa gelinliğimiz kirlenecek. En sağlıklı dış çekim tavsiyem ya serbest günlerde yaptığımız çekimler örneğin saç provasında, ya da düğün günü ise en az 3-4 saatimizi ayırabiliyor olmamız. Trafiği zaten hiç hesap etmiyorum. Bu sebeplerle belki gelinlerimize paket sunmadan önce muhakkak düğün günü programlarını dinliyorum.

Aklıma gelmişken bir diğer konu da mekan seçimlerimiz hakkında…

En önemli kriter eğer serbest gün çekimi değil ise temiz bir fona sahip yani genel anlamda her köşesinde çekim yapılabilecek bir mekan olması en önemli kriterimiz. Çekime başladığımızda mekan içerisinde dolaşmaya başlıyoruz çiftlerimizle, eğer çok geniş dağınık, kalabalık, arkada sıkça binaların görüntü kirliliği yaratacak alanların olduğu mekanlarda çekimden çok yürümek zamanımızı alıyor. Ufak dahi olsa temiz bir alanda her adım ayrı bir fotoğraf karesi oluşturduğundan hem zamanımızı güzel değerlendirmiş oluyoruz hem de daha bol fotoğraf karesi elde ediyoruz.  Çekim mekanları yazı dizisini de en kısa zamanda sizinle paylaşacağım.

Şimdilik hoşçakalın, sevgiler…

Yazar; Mehtap Küçük

Düşüncelerini Paylaş