Dell Venue 7 Tablet incelemesi

Kutu İçeriği

  • Dell Venue 7 Tablet
  • USB kablo
  • Şarj adaptörü
  • Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi

Dell Venue 7 Tablet

Tasarım

Ürünün tasarımı hakkında aslında söyleyecek çok şey yok. Çok klasik tarzda tasarlamışlar adamlar. Tabletin ön kısmının kenarları klasik parlak siyah piyano renginde, ekranın kenarlarını kaplayan siyah çerçeve biraz geniş gibi duruyor. Arka yüzeyse yine siyah ama daha mat bir siyah renk kullanılmış ve ortada gümüş renginde DELL logosu bulunuyor. Logonun üstünde ise etrafı gümüş çemberle çevrili kamera yer alıyor. Tabletin sağ tarafında SD kart girişi bulunuyor. Arka kapak ise açılmıyor. Sol tarafta USB/güç kablosu girişi ve ses tuşları yer alıyor. Üst tarafta kulaklık ve açma/kapama tuşu ve alt kısımda ise hoparlör bulunuyor. Kulaklık girişinin üstte olması tableti/telefonu cebe atıp müzik dinleyenler için çok güzel bir detay.

dell venue 7 tablet

Ürünün yan köşeleri çoğu tablette olduğu gibi yine yuvarlak şekilde dizayn edilmiş. Malzeme kalitesi olarak bulunduğu sınıfa göre iyi durumda olduğunu söylemek mümkün ama çok iyi değil. Arka kısmın ele verdiği mat kumaş hissiyatı çok iyi ama çabuk kirlenebiliyor. Tabletin ön kısmı ise çoğu 7 inç tabletle benzer tasarımı taşıyor. Güç tuşu ve ses tuşları mat gümüş renginde dizayn edilmiş bu şekilde olmaları tasarıma uyum sağlıyor. İncelik konusunda ise Venue 7 sınıfta kalıyor. Günümüzün tabletlerine oranla bayağı kalın olduğunu belirtmem gerekiyor. Fakat bu kalınlığa rağmen tablet çok ağır değil sadece 234 gram ağırlığında. Ekran parlaklığı konusunda ise Venue 7 fena sayılmaz iç mekanlarda parlaklığı fazlasıyla yetiyor. Güneşli bir yerlerde kullanırken ise parlaklığı çok yeterli değil.

dell venue 7 tablet arka

Donanım

Tabletin kalbinde Intel Atom Z2560 (1,6 GHz) işlemci bulunuyor. Artık telefon ve tabletlerde Intel işlemcileri görmeye alıştık. Eskiye göre uygulamalarda uyumluluk sorunlarıyla daha az karşılaşıyoruz. Bu yüzden Intel işlemcilere eskisi gibi temkinli yaklaşmamak lazım. Bunun yanında 2 GB’lık ramimiz bulunuyor. Genel kullanımda bu donanım günlük işlerimizi (internet’te gezinmek, notlar yazmak vs.) rahatlıkla karşılıyor. Çok nadirde olsa klasik bazı Android takılma sorunları yaşadım ama büyütülecek kadar bir aksaklık çıkarmadı ürün. Tabletin çok fazla işlem gücü gerektiren uygulamalarda ise sizi yarı yolda bırakma ihtimali genelde yüksek bunu söylemeden geçmeyeyim.

Ürünü kullanırken aşırı ısınma sorunu yaşamadım. Tasarım bölümünde biraz bahsettiğim ekran konusuna geri dönüyorum ürünün 1280 x 800 IPS ekranın 7 inç için oldukça makul olduğunu söylemeliyim.

Depolama konusuna gelince Venue 7’nin bildiğim kadarıyla piyasada 8 ve 16 GB’lık modelleri bulunuyor. 8 GB’lık modeli net olarak sadece 4,5 GB lık bir alanı kullanabilmenize olanak sağlıyor. Fakat ürünün 128 GB’a kadar SD kart desteği ve bunun yanında OTG kablo desteği de bulunduğu için depolama konusunda endişelenmenize gerek yok.

Ürünün hoparlörlerinden çok yüksek ses çıkmıyor. Düşük seviyelerde müzik dinlerken cızırtı yok. Çok kaliteli bir hoparlörü olmadığı için kulaklıkla müzik dinlemenizi tavsiye ederim. Zaten normalde de mobil ürünleri kullanırken genelde kulaklıkla müzik dinliyoruz. Ha bu arada kulaklık demişken adamlar kutunun içine kulaklık koymamışlar bunu da aklınızda bulundurun.

Gelelim bağlantı seçeneklerine Venue 7’nin 802.11 b/g/n Wi-Fi, GPS ve Bluetooth 4.0 ve USB bağlantı seçenekleri bulunuyor. Tahmin edeceğiniz üzere NFC ,HDMI, MHL gibi özellikler maalesef yok.

Günümüzün en büyük teknolojik sorunlarından biri olan pil konusuna gelelim şimdide üründe 4100 mAH’lık pil bulunuyor. Ürünü uzun zamandır kullanıyorum genelde tam şarjla gün sonuna kadar dayanabiliyor. Ama tek şarjla 2-3 gün kullanılabilmesi çoğu kullanıcı için zor.

Arka taraftaki 3 MP ve ön tarafta bulunan 0.3 MP kameradan bahsetmek istemiyorum bile çünkü aşırı derecede kötü çekim kaliteleri var.

Yazılım

Venue 7’nin arayüzü bizleri Android’in 4.4.2 sürümüyle karşılıyor. Ürün saf Android deneyimi sunuyor diye müjde vermek isterdim ama maalesef içinden çıkan PocketCloud isimli gereksiz uygulamanın iki ikonu bu işi bozuyor. Fakat yine de piyasada bulunan birçok markalı tablete göre daha temiz bir Android arayüzü var. Uygulamalar arası geçiş sorunsuz ve arayüzü genel olarak yeterince hızlı diyebilirim.

Uzun Lafın kısası

  1. Sadeliği ve klasik yapısıyla çoğu açıdan ortalama bir ürün.
  2. İçinde PocketCloud’ın iki gereksiz ikonu dışında başka markaya özel gereksiz uygulamalar bulunmuyor.
  3. Her iki kamerası da maalesef çekim kalitesi açısından rezalet durumda.

Puanlama bölümü

Tasarım: 10 / 7

Donanım: 10 / 4

Fiyat: 10 / 7

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir