Cosplay nedir? Cosplay’in Tarihçesi

Son yıllarda çizgi roman, dizi, film, oyun sektörünün önemi gittikçe artığını ve bu sektöre ayrılan bütçenin de buna paralel olarak arttığını görüyoruz. E-Spor kavramı günümüzde ‘yeni nesil spor’ olarak biliniyor. Bu sektörün tanınmasına sebep olup onun büyümesine katkı sağlayan aslında bu sektör de hazırlanan fuarlar ve etkinliklerdir. Bu etkinliklerde E-Spor turnuvaları, çekilişler, oyun tanıtımları ve Cosplay yarışmaları düzenleniyor.  Son yıllarda bu alandan Türkiye de etkilendi ve büyük ilgi gördü. ( GameX, Gist, ConEtü, E-Game Show, GuestGO vb…)

Bu yazımda cosplay ve cosplayer terimlerinin ne olduğunu ve kısaca tarihçesinden bahsedeceğim.

Aslında cosplay‘in tarihçesine baktığımız da yeni bir şey olmadığını görüyoruz. 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar dayanan tarihi vardır. İlk önce kelimenin anlamına ve tarihine bir göz atalım:

1938’de Nobuyuki Takahashi ‘My Anime’ dergisine makale yayınlamaya karar verdi. Ancak o dönemde Japonca’da konsept kıyafet giymeyi karşılayan ‘kasou’ diye bir kelime vardı. Takahashiye göre bu kelime zayıf ve yetersiz kalıyordu. Bunun için yazacakları makale için yeni bir kelime arayışına girdiler. En sonunda ‘costume’ ve ‘play’ kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘cosplay’ kelimesi ortaya çıktı. Takashakiye göre bu kelime tam oturmuştu. Takahaskiye’nin makalesi 1983’de ‘My Anime’ dergisinin Haziran sayısında yayınlandı. Bu yıldan sonra cosplay kelimesi herkes tarafından bilinmeye ve kullanılmaya başlandı ve günümüze kadar geldi.

(Takahashi’nin My Anime dergisindeki makaleden bir sayfa)

Cosplay nedir?

Costume play yani kostümlü oyun demektir. Cosplay yapan kişiye de Cosplayer denir. Cosplayerlar  ‘performans sanatçısıdır’ da diyebiliriz. Çünkü Cosplayerlar hayal gücünü kullanarak kendi emeği ile çeşitli aksesuar ve kostümler tasarlar.

 

Peki Cosplay İlk Kimler Tarafından Yapıldı

Cosplay sadece uzak doğuda popülerdi demek yanlış olur. Çünkü batıda 1939’dan beri Worldcon etkinlikleri devam ediyor. (Worldcon: World Science Fiction Convention – Dünya Bilim Kurgu Toplantısı)

Worldcon logosu(Worldcon logosu)

Cosplay‘in bilinen ilk resmi örneği 1939’da yıldız pilotu kılığında ve Things to Come filminden bir karakter gibi giyinen 2 etkinlik katılımcısıdır. Katıldıkları Worldcon etkinliğinde büyük ilgi gördüler. Daha sonraki etkinlikte cosplay yapan katılımcı sayısında artış yaşanmıştı. Bu ikili Amerika’da cosplayerlık akımının yaygınlaşmasına sebep oldu desek doğru olur.

Daha eskilere bakacak olursak ilginç bir olayla karşılaşırız. 1910 Mart ayında Washington Tacoma’da bir kadın uzaylı antropolog kıyafetiyle maskeli baloya katılıyor. Kostum büyük ilgi görüyor. Kadının arkadaşı Otoo James kostümü ödünç alıp ana caddeye çıkıyor ve polis tarafından maskaralık yapmakla suçlanıp tutuklanıyor.

 

futuristik kostum(fütüristik kostüm-Worldcon 1939)

 

cosplay tarihi(Worldcon 1952)

valkyrie(valkyrie kostümü-Worldcon 1955)

 

The Dragon Cosplay(The Dragon Masters-1963)

 

cosplay-hakkinda(Worldcon 1965)

 

90lara geldiğimizde bu işi hobi olmaktan çıkarıp meslek haline getiren insanlarla karşılaşırız:

Çin kökenli Yaya HUN

yaya-cosplay

Amerikalı Jesica Nigri

Jesica Nigri

Hatta bu alanda basılı kitabı olan Almanya’dan Kamui’dir.

Kamui

 

Peki ya Türkiye Cosplay?

Son yıllarda Türkiye‘de de bu işi hobi edinmiş yüzlerce başarılı insan vardır. Her sene düzenlenen Gamex ve Gist gibi etkinliklere katılıp cosplay yarışmalarını canlı olarak izleyebilir ya da kendi cosplayinizi tasarlayıp katılabilirsiniz 🙂

Wargreymon(Gist17 cosplay yarışması kazananı -Wargreymon- Enhar Güreşçi)

 

Deathstroke(Alieren Alkaç- Deathstroke – conetü 17)

              batman-cosplay(Alieren Alkaç- Batman-GuestGO 2)

Son olarak da geçtiğimiz ay düzenlenen GuestGO 2 etkinliğinde yapılan cosplayer çalışmalarının derlemesinin olduğu videoyu izlemenizi öneriyorum:

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir