Blogcular için 15 SEO Stratejisi

Bu yazıda sizlere en iyi SEO stratejisi ve tekniklerini ve blogunuzu arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizi paylaştım. Örnek olarak, WordPress‘te SEO kullanarak, Google’da ve diğer büyük arama motorlarında blogunuzun sıralamasını iyileştirmek için basit ve gelişmiş teknikleri bir bir anlatmaya gayret göstereceğim.

2015’de kibirlikirpi.com’da yazmaya başladım ve o zamanlar her şeyden bir haber yazıyor ama okuyucu kitlesine pek ulaşamıyordum. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum. Artık blogumun ayda 250.000’i aşkın farklı ziyaretçiye dönüştüğünü görüyorum. Birçok kişi blog’u nasıl başlatacağını ve nasıl blog hazırlayacağını sormakta. Bu yüzden okuyucular bu yazıyı Google aracılığı ile buldular.

Eğer Blog sitesi açacak ve bilgi alt yapınız yoksa aşağıdaki makaleden okumaya devam edebilirsiniz.

Basit SEO ipuçları ve örneklerinin yanı sıra, GTMetrix ve Google PageSpeed’de sayfa yükleme süresini ve puanlarını iyileştirmek için bazı gelişmiş teknikleri de anlatacağım . Bu makaleyi okuduktan sonra, blog makalelerinizin sıralamasını iyileştirmek için yeterli bilgi ile birikime sahip olabileceksiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Arama Motoru Optimizasyonu, kullanıcıların blog içeriğinizi veya sayfalarınızı optimize etmelerisini sağlayarak, kullanıcıların yazı veya içeriğiniz ile alakalı anahtar kelimeleri ararken sizi bulabilmelerini sağlar. Örneğin, İphone Mavi Ekran Çözümü ilgili bir haber yazmışsanız ve bir kişi Google’da “ İphone Mavi Ekran Çözümü ” kelimesini ararsa , Google’ın makalenizi arama sonuçlarının en üstünde görünmesini istersiniz. Makalenizin en üstte çıkmasını istiyorsanız her koşulda aşağıdaki anlatacağım kriterleri tek tek yapmanız siteniz için kesinlikle önemli.

[su_box title=”Dikkat” style=”bubbles” box_color=”#990009″ radius=”5″]Kimse sayfanızın veya blog gönderilerinizin Google’da yüksek olacağını garanti edemez ben bile. Size sadece olasılıklardan bahsedeceğim ve durumu Google değerlendirir uygunsa içeriğiniz yükselmeye başlar. Eğer İnternette para karşılığı birisi size 1.sıraya garanti veriyorsa kesinlikle koşar adımla ortamdan uzaklaşın. Hiç bir SEO Uzmanı buna garanti vermez.[/su_box]

BLOGCULAR İÇİN EN İYİ SEO İPUÇLARI VE STRATEJİLERİ

SEO’ya dikkat etmeye başlamadan önce bir çok içerik paylaştım, şöyle geçmişe baktığımda tam bir hayal kırıklığı. Bu hataya düşmeden önce aşağıda paylaştığım 15 kriteri dikkatli bir şekilde incelemenizi şiddet ile tavsiye ediyorum. Hayal kırıklığı yaşamadan önce ve en önemlisi ilk makalenizi yazmadan önce okumanız gerektiğine inanıyorum.

İşte en iyi 15 arama motoru optimizasyonu ipuçları ve web sitenizde SEO yapmak için temel SEO Listesi:

[tie_list type=”checklist”]

 • Sıra dışı içerik yaz
 • Makalelerinizin “yeterince uzun” olduğundan emin olun
 • Sürekli yaz
 • Makalelerinizin okunabilirliğini artırın her makaleniz diğerinden kaliteli olsun
 • Makaleniz boyunca anahtar kelimelerinizi ve varyasyonlarınızı sık sık kullanın
 • Harika bir başlık ve meta açıklama taslağı hazırlayın (Makaleniz elma ile ilgili ise elma ve elma ile yapılabilecek şeylerden seçin başlıkları. Örneğin: Sarı elma ile yapılabilecek 15 şey gibi.
 • Arama motorlarına siteniz hakkında bilgi verin (Site Haritası, Rich Snippets)
 • Google’ı kandırmaya, yanıltmaya çalışma sandığımız kadar aptal değil çünkü!
 • Google’ın içeriğinizi anlamasına yardımcı olun (Konu ne ise onla ilgili yazın konudan konuya atlayıp kafa karıştırıcı içeriklerden uzak durun)
 • Görüntülerinizi optimize edin (Resimlerinizin boyutları yüksek olmasın, makaleleriniz de resim ve görselliğe önem verin)
 • Eski içeriği düzenli olarak güncelleyin (Yazdınız ve orada unutup gitmeyin içeriği sık sık güncelleyin bir şeyler ekleyin bir şeyler çıkartın)
 • Eski veya Basit içeriği kaldır. (Tarihi geçmiş olayları sitenizden kaldırın mesela 12 Aralık 2012 kıyamet kopacak başlıklı içeriğinizi tarihi geçmiş bir olay olduğundan kaldırın. Kişi kiyamet kopacak olarak aradı ve tarih 2012den kaldığından anında çıkacaktır siteden buda hemen çıkma oranını arttıracaktır site sıralama kaybedecektir.)
 • Sitenizin yüklenme süresini iyileştirin (Gzip ve sıkıştırma yöntemleri kullanın, makalede anlatmaya devam edeceğim)
 • Harika içeriklerle geri bağlantılar oluşturun
 • Durmadan sıkılmadan tekrarlayın!

[/tie_list]

Sıra dışı içerik yaz

icerik-yaz

Belki de sıralamada en önemli faktör içeriğinizin kalitesidir. Her zaman benzersiz ve büyük bir gazetede yayınlanmaya değecek olağanüstü içerikler yazmaya çalışın. Daha fazla bilgi edinmek Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ni okumanızı öneririm .

Bir ürün hakkında bir inceleme yapmadan önce, genellikle birkaç gün test ediyorum ve not tutuyorum. Test ederken artı ve eksilerden bahsediyor böylelikle alıcıların veya düşünen insanların akıllarındaki soruları gideriyorum.

Binlerce kişinin yazdığı şeyi tekrarlamak yerine, benzersiz ve sıra dışı içerikler yazın. Kopya içeriklerden uzak durun.

Yayınla” düğmesine basmadan önce genellikle blog makalelerinin her birinde saatler geçiyorum. Çünkü okuyucu yazdığınız şeyi beğenir ise değeriniz artıyor. Ama biraz yaratıcılık ve tutkuyla, en kalabalık ve en mantıksız konulara bile yeni bir okuma kitlesi oluşturabiliyorsunuz.

Uzunluk

Pek çok yazarının sorduğu sorulardan biri, makalelerin ne kadar uzun olması gerektiğidir. Ne yazık ki, bu soruya basit bir cevap yoktur. Google (ve diğer arama motorları) için en önemli faktör içeriğinizin ne kadar benzersiz olduğudur. Genelde ifadeleriniz 750 ile 4000 kelime arası olduğudur. Basit ve kısa tutulan makaleler, makale değeri kazanmıyor gibi düşünebilirsiniz.

Basit bir konu hakkında yazıyorsanız, bir kişi veya bir nesleyi kapsamazsamıyorsa, 1000 kelimeden az makale ile kurtulabilirsiniz. Ancak o zaman bile, İnternete 200-300 kelimeden makale kuralına göre yazan kişilerden daha az internete değer kattığınız düşüncesine kapılıyorum. Yahu kardeş biz kaç kelime yazalım diye sorabilirsiniz eğer kaleminiz gerçekten çok kuvvetli ise 700 kelime bile sizi kurtarır ama benim gibi kaleminiz arada tekliyorsa, 1000 -1.500 kelime aralığında kalmanızı öneriyorum.

[su_note note_color=”#ff666d” text_color=”#ffffff”]İçeriğimi optimize ettiğim SEO Eklentisi (Yoast SEO) 1000 kelime olarak önerme yapiyor.[/su_note]

Devamlılık

Google, içeriğinizi sıralarken blogunuzun devamlılığı hesaba katar.. Tazeliğin korunmasının bir yolu, sıkça ve en önemlisi, tutarlı bir şekilde içerik yayınlamak. Bu, her gün yayınlamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak sürdürebileceğiniz bir süreyi korumak istersiniz. Güncelliği korumak için eğer çalışmıyor sadece bu işe yönelmek istiyorsanız haftada 3 kez uzun makaleler yayınlamanızı öneririm ama çalışıyor ve pek vaktiniz olmuyor ise 1000 kelime ve az içerikler girebiliyorsanız bunu haftada en az 2 günde bir şekilde yayın yapabilirsiniz.

Önemli: Sizin için çalışan ve ona bağlı kalabileceğiniz bir iş programı seçin.

En önemlisi, anında sonuç görmezseniz pes etmeyin. Çünkü ben bu başarıyı kısa bir sürede edindim. 2 yıl düzensiz içerik paylaşarak bir yere gelemeyince Son 7 aydır sitemin hit sayısında baya artış oldu. Bu içeriklerin kaliteli ve düzenli yayınlanmasından kaynaklanmaktadır.

Okunabilirliği arttırın

Google bey, içeriğinizin okunabilirliğini sıralama faktörü olarak kullanır . Sonuç olarak, makaleniz ne kadar kolay anlaşılırsa o kadar iyi olur. Aşağıdaki faktörlere dikkat ederek okunabilirliği arttırabilirsiniz.

 • Pasif kelime kullanımını sınırlayın
 • Uzun paragrafları kırın
 • İçeriğinizi yapılandırmak için başlık kullanın
 • Kısa cümleler kullanın
 • List puanlarından yararlanın
 • Görsel ekleyin
 • Okunması kolay yazı tiplerini kullanın (Arial, Opensans gibi fontları kullanın)
 • Yazım ve dil bilgisi hatalarını bulup düzeltin

[/tie_list]

Pasif kelime ve aktif kelime

Pasif kelime kullanmak benim yaptığım en yaygın hatalardan biridir. Mesela şöyle diyebilirim:

Pasif ses : Sunucumda tüm trafiği engelleyecek şekilde yapılandırmak istiyorum

Bunun yerine şunu söylemeliyim:

Aktif ses : Bulunduğum sunucu da siteme gelen tüm trafiği engellemek istiyorum

Uzun paragrafları kırın

Paragraf başına 200 kelimeden fazla olmamasını tavsiye ederim. Okuyucu sıkılmaması gerekli eğer 200 kelimeden fazla yazıyorsanız her paragrafları hemen bir satır sonu koymanızı öneriyorum.

İçeriğinizi yapılandırmak için başlık kullanın

Bu gibi bir makale yazdığınızda anında bir içerik tablosu oluşturmalısınız uzun ve sıkıcı olmaması için. Blogger ve WordPress gibi altyapılarda yazı editor yardımı ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Başlıklar bölümünde 6 adet farklı başlık bulunmakta.

Makalenizin başlığı genellikle bir H1 etiketi ile işaretlenmiş ilk başlıktır . Altında her şey daha yüksek bir sayı kullanır. Bu yazıda alt bölümleri tanımlamak için H2, H3, H4 ve hatta H5 kullanıyorum. Bu bölüm işaretlerini kullanmak, okuyucularınızın ve arama motorlarınızın makalenizin yapısını anlamasını kolaylaştırır.

Okunabilirliği geliştirmek için yazdığınız her 300 kelime için başlık işaretçileri eklemeyi deneyin.

Kısa cümleler kullan

Daha kısa cümleler, daha uzun cümlelerden daha kolay okunur. Bu kadar basit.

List puanlarından yararlanın

Madde işaretleri, metninizi parçalayarak makalenizin okunabilirliğini geliştirmek için inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır. Bu yüzden lütfen aşağıdakileri kullanmaktan çekinmeyin.

 • Örnek 1
 • Örnek 1
 1. Örnek 1
 2. Örnek 1
Görsel ekle

Fotoğraflar ve resimler, içeriğinizi basit olmaktan çıkartır makalenize değer değer katar. Tabi ki kullandığınız görüntüler yazınızla ilgili olması lazım. Yazım SEO ile ilgili ben tutar kedi koyarsam biraz abes kaçar 🙂

Okunası kolay yazı tipleri kullanın

Süslü ve okunması zor bir yazı tipi kullanmak, makalenizi okumaktan ziyade bir işkenceye dönüştürebilir. Aklınızda bir font ailesi yoksa, WordPress’in veya temanızın önerdiği varsayılan fontlara sadık kalın.

Yazım ve dil bilgisi sorunlarını düzeltin

Genelde kullandığını tarayıcı her hangi bir yerde yazı yazarken yazının altında yazım hatası var ise kırmızı bir işaret ile size ne yapmanız gerektiğini söylemekte.  Örnek için altta bakabilirsiniz.

[tie_index]Anahtar Kelime Seçimi[/tie_index]

Anahtar Kelimeler Konusunda Düşünün

anahtar-kelime-nasil-secilir

Bir blog yazarı olarak en önemli amacım, okuyucuların makalemi bulmasıdır. Bu yüzden bir makale yazdığımda, kullanıcıların benimki gibi içerik bulmak için hangi anahtar kelimeleri ile veya kelime öbekleri ile arama yapacağını düşünüyorum.

Yukarıdaki resime bakacak olursak, okuyucularınızın Google’da arayabileceği çok sayıda anahtar kelime varyasyonunun yalnızca 5 tane örneğidir. Sonuç olarak, içeriğiniz yalnızca sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri içermemeli, aynı zamanda bunların varyasyonlarını da içermelidir.

Kısa vadeli ve Uzun vadeli anahtar kelimeler

Kısa vadeli ve uzun vadeli anahtar kelimelerini daha önce duymuş olmayabilirsiniz. Ama en etkili iki kelime öbeğidir. Örneğin, kısa vadeli bir anahtar kelime, “blog” ve yazdığınız makale blog nasıl yazılır adlı bir şaheser ama blog anahtar kelimesi konu ile uyumlu gözükse de kullanıcı blog yazarsa Google’a bir çok büyük firmanın blog siteleri ve blog ile ilgili haberlere ulaşabilirler.

Uzun vadeli anahtar kelimeler ise “WordPress’te bir blog nasıl açılır” gibi bir ifadedir. Bu uzun vadeli bir kelimedir ve kişi aramalarını bu şekilde yapabilir burada yükselmeniz zor gibi gözükse de içeriğiniz sağlam olur ve güzel beslenirse mükemmel bir trafik alacağınız kesin. Unutmayın insanlar aradıklarını daha gerçekçi taklit ederler ve uzun vadeli kelimeler daha iyidir.

Anahtar kelime araştırması

Makalenizin anahtar kelimelerini seçmek, makale yazmaktan daha zordur bunda hem fikiriz. Kullanıcılar hangi anahtar kelimeler ile arama yapar diye düşünmek beynimizi çok yoruyor. Ama her şeye rağmen içeriğiniz ile ilgili en doğru anahtar kelime araştırmasını yapmak zorundasınız.

Allahtan bizi düşünen bir kaç firma var ki bunların arasında MOZ bize istediğimiz anahtar keliemler ile ilgili detaylı olarak içerikler sunmakta. Moz Anahtar Kelime Gezgini tıklayarak mozun sayfasına ulaşabilir detaylı anahtar kelime araması yaparak bize gerekli tüm istatistikleri görebilirsiniz. Tıklama hacmi, arama hacmi, organik sıralama gibi bir çok faktöre göz gezdirebilirsiniz. Moza alternatif olarak Keyword Tool aracınızda kullanabilirsiniz.

Googleden şaşmam ben diyenler için başka bir araç da Google’ın otomatik tamamlama özelliğidir. Google.com adresine gidin ve “ seo ipuçları ” yazmaya başlayın ve Google’ın bir sonraki yazmayı düşündüğü tavsiyeleri görün. Bu tahminler, diğer kullanıcıların aradıkları kelimelerin bir göstergesidir.seo-ile-ilgili-ipuclari-google-aramasi

 

 

 

Google Anahtar Kelimeler İle Nasıl Çalışır?

 

En fazla üç (kelimeden oluşan) anahtar kelime seçtikten sonra sıralamalarda üstlerde olmak istiyorsanız; Yazınızda aşağıdaki kriterleri kesinlikle kullanmak zorundasınız.

 • Başlık : Makalenizin başlığı veya H1. Başlığınızın uzunluğunu 70 karakter veya daha az olmaya çalışın . Aksi halde, Google bunu arama sonuçlarında keser. (Anahtar kelimeniz bu 70 karekterin içinde olmasına özen gösterin)
 • URL : WordPress, blog yayınınızın başlığına göre URL’yi otomatik olarak oluşturur.
 • Meta Açıklama : Makalenizi ve arama motorlarında açıklayıcı metin bölgesi burasıdır. İçeriğiniz ile ilgili okuyuculara fikir verir. Genelde otomatik olarak çeker ama siz WordPress veya blogger gibi altyapılarda eklenti veya gerek olmadan bu bölümü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz Yakın zamana kadar Google’ın gösterebileceği meta açıklamaların maksimum uzunluğu 160 karakterdi. Artık 320 karaktere kadar kullanabilirsiniz.Anahtar kelimeleriniz bu alanda kesinlikle olmasını öneriyorum özellikle ilk 5 kelimede anahtar kelimeleriniz kullanın.
 • Resimler için ALT etiketi : Blog makalenize görüntüler eklediğinizde, resmi tanımlamak için alternatif metin (ALT) etiketi kullanmalısınız.
 • H2 ve H3 etiketleri : Anahtar kelimelerinizi bu iki başlıktan bazılarında kullanın.
 • Makalenizin başlangıcı : Anahtar kelimelerinizi blog yazınızın ilk paragrafında kullanın.
 • Makalenizin son 100 kelimesi : Makalenizin son 100 kelimesi ile makalenizi özetler niteliğinde yazabilirsiniz. Böylelikle anahtar kelimelerinizi rahatlıkla bu alanda bol bol kullanabilirsiniz.

Ayrıca, anahtar kelimelerinizi makaleninin en başında kullanarak makalenin ne ile ilgili olduğunu Google beyciğime ve sevgili okurlarınıza en kısa sürede bahsetmiş olursunuz.

Harika bir başlık yaz

iphone-mavi-ekranYazdığınız içeriğin başlığı,okurlar için arama sonuçlarında ilk olarak gördükleri şeydir. Başlığınız Google sıralamalarını tam anlamı ile etkilemese de tıklama oranını (TO) etkiler. TO bir kullanıcının makalenizde arama sonuçlarında ne kadar tıklama yaptığı anlamına gelir.

Akılda kalır bir markalaşma bir unvan yapmak istiyorsanız başlık seçimlerinize önem vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Unutmayın çoğu kişinin dikkati kısadır ve kullanıcı bilinçli bir kitle ise tıklama yapması pek fazla uzun olmaz. Saniyeler içinde başlıktan okur ve içeriğe girer. Bu yüzden Başlıklarımız harika ve dikkat çekici olması lazım.

Meta açıklamanın gücü

Başlığın yanı sıra, meta açıklamanız makalenizin en önemli ikinci kısmıdır. Arama motorları genellikle meta etiketin içeriğini arama snippet’i olarak kullanır. Bunlar, arama sonuçlarının başlığı altında gördüğünüz iki metin dizisidir.

Meta açıklama, potansiyel okuyuculara makalenizin neyle ilgili olduğunu ve neden bağlantınızı tıklamaları gerektiğini açıklamalıdır. Bu nedenle, kullanıcıları makalenizi tıklamaya ikna eden açıklayıcı meta etiketler yazmak çok önemlidir.

Makalenize bir meta açıklama eklemezseniz, Google botları makalenizden bir bölümü kendi kafasına göre kullanıcıya sunacaktır. Bazen aranan kelimeden ziyade farklı bir bölüm anlamsız bir cümle öbeği ile karşılar okuyucuyu bunu asla önermiyoruz. Kendi açıklamanızı kendiniz yapın.

Site haritası: Arama motorlarına blogunuz hakkında bilgi verin

Arama motorlarının blogunuzda ne var ne yok dizine eklemesini istiyorsanız buna yazılarınız, resimleriniz, etiketleriniz dahil bulmasını istiyorsanız, onlara nerede bulabileceğini Google ve diğer arama motorlarına göstermeniz gerekiyor. Bir site haritası oluşturarak bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Site haritası, sitenizdeki tüm sayfalarınızın, yayınlarınızın ve diğer içeriklerin bir adreste toplanmasına olanak tanır. Genelde xml formatındadır.

Blogumda her değişiklik yaptığımda, site haritamı otomatik olarak oluşturmak ve güncellemek için Yoast SEO eklentisinin Site Haritaları kullanıyorum . Her gün, eklenti site haritamı Google’a ve diğer büyük arama motorlarına gönderir böylece arama motorları botlarını göndererek yeni eklenen veya güncellenen bir içerik var mı? kontrol eder var ise veritabanlarına ekleyerek içeriğimin en erken sürede sıralamalarda çıkmalarını sağlarlar.

Google Search Console’u (Google Web Yöneticisi Araçları) kullanmanızı da öneririm. Bir Google hesabınız var ise kayıt olup gerekli ayarları yapıp sitenizi Google beye doğrulatın, Google hesabınız yoksa (olmamasına imkan yok) önce bir Google hesabı oluşturmanız gerekir. Google Search Console, blogunuzun indexleme ve tarama durumuna ilişkin birçok bilgi sunar. Örneğin, Google’ın site haritanızı en son ne zaman işlediğini ve sıralamalarda kaç sayfa ve ne kadardır yayın olduğunu görebilirsiniz.

Google’ı kandırmaya çalışma

SEO, yıllar önce tıklamalara göre sıralamaları güncellerken şimdi tam tersi içerik kalitesine doğal ziyaretçilerine geri dönüşlere yani kısaca tüm sinyallere göre sıralamaları güncelliyor. Yıllar geçtikçe Google, kendisini kandırmaya yönelik hareketleri, ziyaretçileri yanıtlabilecek içerikleri tek tek bulup kitlesel bir şekilde cezalandırmak için algoritmalarını düzenli olarak güncelledi ve güncellemeye devam ediyor. .

 Google’ı kandırmaya çalışmayın. Bunun yerine, “öncelikle arama motorları için değil, kullanıcılar için içerik oluşturun.”

[su_note note_color=”#ff666d” text_color=”#ffffff” radius=”5″]Google tavsiyesini dinleyerek kendisi için değil kullanıcılar için içerik oluşturun[/su_note]

Google, 2018 Mart‘ındaki arama algoritmalarında önemli bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğin amacı, kullanıcılara daha yüksek kaliteli arama sonuçları sunmaktı.

Resimleri optimize edin

Sayfa yükleme süresiyle ilgili çok fazla içerik yazacağım ama en önemlisi tabi ki resimler alıyor. Google, sıralama kriterinin en önemlisi hiç şüphesiz yükleme süresini minimuma indirmek. Daha da önemlisi, okuyucular yükleme süresini dikkate alır ve çok yavaş yüklüyorsa sayfanızı terk edebilir.

Sonuç olarak, blogunuzda kullandığınız görselleri optimize etmek çok önemlidir. Kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma arasında seçim yapabilirsiniz. İkincisi, görüntülerin kalitesini düşürür, ancak daha küçük dosya boyutları iner.

WordPress alt yapısı kullandığımızdan dolayı Smush adında ki bir eklenti sayesinde mevcut görüntüleri ve yükleyeceğim tüm görüntüleri kayıpsız şekilde sıkıştırma işlemi yapıyor dilerseniz pro sürümünü satın alarak 2 kat sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz.

Genelde yüklemeleri full hd 1920×1080 gibi bir resim yüklemiyorum içeriklere genelde 1024 boyutlarında yüklüyorum bu yüzden resimlerimin boyutları Photoshop gibi yazılımlar ile ayarlıyor boyutlarını kolaylıkla düşürüyorum. Arkadaşlarım, makale yazdığınız alan kaç px ise oraya göre resimleri ayarların mesela resim 600px bir alanda gözükecek o halde 600px ayarların resimleri tutup 4K resim attınız ama 600px alanda gözüküyor haliyle sayfa yüklenme hızı düşecektir.

Eski içeriği düzenli olarak güncelle

Hangi konularda yazdığınıza bağlı olarak, daha önce yayınlanan makaleler er ya da geç eskimiş olur. Bu yüzden eski makaleyi düzenli olarak güncellemek önemlidir.

Örnek olarak 2017 yazdığımız bir yazı güncel sıralamalarda özellikle sonuna 2018 gibi ibareler koyarak aradığımızda bile ilk sıralarda çıkmaktadır bunun nedeni devamlı olarak eski makaleleri unutmuyor ve güncelliyoruz.

Sitenizin yükleme süresini artırın

Beceri düzeyinize bağlı olarak, sayfanızı rahatlıkla hızlandırabilirsiniz. Bunun için WordPress eklentileri var onlardan da faydalanabilirsiniz eğer sisteminiz WordPress değil ise Aşağıdaki adımları uygulayarak ve internette biraz araştırma yaparak sitenizin puanlarını yükseltebilirsiniz. Detaylara veya neler yapabileceğinize GTMetrix veya Google PageSpeed ​​Insights gibi sayfalarda görebilirsiniz .

Ayrı bir blog makalesinde aşağıdaki tekniklerin her birinin ayrıntılarına gireceğim, ancak sayfa yükleme süresini iyileştirmek için neler yapabileceğinize genel bir bakış:

 • HTML, CSS ve JavaScript’i küçültün
 • CSS ve JavaScript’i birleştirin
 • CSS ve JavaScript’de boş alanları silerek boyurunu küçültün
 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın

Ölü bağlantılar için tara (404)

Ayda bir kez, web sitenizdeki bağlantıları tarayın, 404 hatası olan sayfaları silin veya kaldırın. Sitenizin başka sitelere verdiği linkleri de kontrol edin ki giden ve gelen bağlantılar da 404 hatası olamasına çok dikkat edin.

ARAMA MOTORU OPTiMiZASYONU ARAÇLARI

Web sitem için kullandığım SEO eklentisi ile ilgili biraz bahsetmek istiyorum.

Yoast

Yoast SEO WordPress siteleri tarafından sıklıkla kullanılan SEO eklentisi sayesinde yazılarının denetimlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullanımı ile ilgili yakında video veya başka bir konuda detayına ineceğim. Kullanıcılar için Türkçe dil desteği de var basit kullanımı ile seo için gelişmelerini yapabilirsiniz.

Yazılarınızı  geliştirmek ve S.E.O için uyumlu hale getirmek için size önerilerde bulunur ve ortalama bir puan vererek size SEO değerini gösterir.

[tie_index]Sıralamayı Etkileyen Faktörler[/tie_index]

SIRALAMANIZI ETKiLEYEN DIĞER FAKTÖRLER

Alan Adı

Alan adınız akılda kalıcı ve kısa tutulmasında çok önemli bir seo kriteridir. Alan adı SEO için üç faktöre dayanır: Domain Yaşı, Domain Popülerliği ve uzunluğu.

SEO için sitenizin yaşı çok önemli, içeriğinizin boyutu ve geri bağlantılar sıralamalar da çok çok önemlidir.

Siteniz yeni ise eski siteye göre 1-0 geride başlıyorsunuz ama zaman içerisinde site kaliteniz ve popülerliğiniz sayesinde yaşlı dedeleri geride bırakabilirsiniz 🙂 ❤

Paravan Siteler

Ana siteniz için yan siteler oluşturun ama dikkat edin. Paravan siteleri blogspot veya wordpress gibi özellikle tumblr gibi sitelerden açtıktan hemen sonra paylaşımlara başlamayın! zaman içerisinde kopya olmayan ama özgün içerikleri tek tek zaman aralarında paylaşımları yapın.

Backlink

backlink

Backlink’ler web sitenize gelen bağlantılar ile sıralamalarda yükselmekte önemli bir faktördür. Backlinkler popülerliğin bir göstergesidir ve bu yüzden arama motorları bunlara önem verir, son zamanlar da backlinkler artık bir önemi kalmadı diye söylüyorlar ama sanmıyorum backlink geri dönüş ve yeni bir kitle yaratmanın en iyi yolu.

Farklı sitelerden sitenize link alın, doğal bir link yapısı oluşturun.

ARAMA MOTORU OPTiMiZASYONU İPUÇLARI

Şimdiye kadar, etkili arama motoru optimizasyonunun kolay olduğunu ve çok fazla paraya mal olmayacağını fark ettiğinizi umuyorum. Aslında, yukarıda belirttiğim SEO stratejilerinin çoğu ücretsizdir ve bunları uygulamanıza yardımcı olacak ve bir “SEO uzmanı” nı işe almanız gerekmez.Unutmayın uzun vadeli dönüşler istiyorsanız biraz sabır ve azimli çalışmak ile başarı kaçınılmaz olacaktır. Tüm bunları yaptığınızda doğal olarak Google’ın ziyaretçileri size göndereceğinden eminiz ve eğer size bu konuda yardımcı olabildik ise lütfen bizi destekleyin ve içeriğimizi paylaşın bu bizi çok mutlu edecek.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir