Birbirinden Garip Tasarıma Sahip 18 Uçak

Günümüzün en güvenilir ulaşım aracı olan uçaklar 1.Dünya Savaşın’dan günümüze kadar pek çok değişim geçirdiler. Modern havacılık temelleri, Amerikalı ‘Wright’ kardeşler tarafından atıldı. 1903 tarihinde kendi tasarladıkları motorlu uçak ile 12 saniyede 500 metre mesafe katetmeyi başardılar. 1930’lu yıllara kadar çift kanatlı uçak yaygın iken sonraları tek kanatlı uçaklar kullanılmaya başlandı. Acaba şu parçayı buraya eklesek, şu parçayı çıkartsak yerine bunu taksak daha mı iyi olur? derken birbirinden garip sıradışı tasarıma sahip pek çok uçak ortaya çıktı. İşte bu yazıda sıra dışı tasarıma sahip uçakları ele aldık. Şimdi bu uçakları tanıyalım:

 1) Caproni Ca. 60

İtalyan şirket Caproni tarafından 1921’de üretilen yolcu uçağıdır. Sadece 1 tane üretildi. Uçak kalktıktan kısa süre sonra suya düştü. Yeniden inşaa edilmek istendi ama çok maliyetli olduğundan dolayı iptal edildi. Hayatta kalan birkaç parçası Gionni Caproni Havacılık Müzesinde sergilenmektedir.

Caproni-Ca.-60

 

2) Stipa-Caproni

1932’de İtalyan şirket Caproni tarafından üretilmiştir. Uçak ilgi görmeyince üretimi rafa kalktı.

Stipa-Caproni

 

3) Blohm & voss bv 141

II.Dünya savaşında Almanya’da üretilmiş taktik keşif uçağıdır. 3 kişilik mürettebatı vardır. Önde 7.92mm MG17, arkada 2 adet 7.92mm mg15 ve 4 adet 50 kg bomba kapasitesi vardır. 28 adet üretilmiştir.

Blohm-voss-bv-141

 

4) Vought V-173 

Amerikalılar tarafından 1 tane prototip üretildi. Donanma Savaş uçağıdır. İlk uçuşunu 15 Kasım 1942’de  yapmıştır.

Vought-V-173 

 

5) Mc Donnell XF-85

II.Dünya Savaşı sırasında ABD tarafından tasarlanan bir uçaktır. Amacı bombardıman uçaklarını düşman avcılarından korumaktır. Sadece iki prototip üretilmiştir. 1 tanesi ‘ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesinde’ sergilenmektedir.

Mc-Donnell-XF-85

 

6) Douglas XB-42 Mixmaster

ABD yapımı Orta sınıf bombardıman uçağıdır. Kendisinden çok daha iyi olan B-29 üretilince 1948 yılında üretimi durmuştur.

Douglas-XB-42-Mixmaster

 

7) Miles M.39B Libellula

İngiltere’nin 1945’te ürettiği, uçak gemilerine kolay inebilmesi için tasarlanmıştır. Sadece 1 tane prototip üretilmiştir.

Miles M.39B Libellula

8) Northrop XB-35

II.Dünya Savaşı hemen sonrası ABD tarafından geliştirilen Stratejik Ağır Bombardıman uçağıdır. İlk uçuşunu 1946’da yapmıştır. Pervane ile ilgili sorunlardan dolayı proje seri üretime geçememiştir.

Northrop-XB-35

 

9) Handley Page Victor

Handley Page Aircraft Company tarafından Soğuk Savaş yılları sırasında üretilen jet motorlu Stratejik Bombardıman uçağıdır. 1952-63 yılları arası 86 adet üretilmiştir.

Handley-Page-Victor

10) Aura Canada Vz-9 Avrocar

Soğuk Savaş’ın ilk yıllarında geliştirilen gizli ABD askeri projesidir. Avrocar tarafından geliştirilen V-tol uçağıdır. Sadece 2 Prototip üretildi.

Aura-Canada-Vz-9-Avrocar

 

11) XF-82

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri tarafından üretilen uzun menzilli gece savaşçısıdır. İki P-51 Mustang uçaklarının birleştirilmiş halidir. 272 tane üretilmiştir.

XF-82

 

12) Lockheed XFV

Lockheed tarafından dikey kalkış ve iniş yapmak için tasarlanan uçaktır. 1954’de sadece 1 tane prototip üretilmiştir.

Lockheed-XFV

 

13) Aero Dyne

Alexander Lippısch’in 1968’de tasarladığı uçaktır. Gövdede 2 adet pervane yer alıyor.

Aero-Dyne

14) Douglas X-3 Stiletto

Uzun burunlu ve geniş gövdeli deneysel jet uçağıdır. Tasarım amacı sürekli süpersonik hızlarda gidebilen bir uçak için gerekli bilgileri toplamaktı. Titanyumun havacılıkta ilk kez kullanıldığı uçaktır. Ancak motordaki ciddi güç eksikliğinden dolayı Mach 1(343 m/s) hızını bile geçemedi. Sadece 1 prototip üretildi.

Douglas-X-3-Stiletto

15) Bortini Beriev VVA-14

Sovyet şirket  ‘Beriev Aircraft Company‘ tarafından 2 adet prototip üretilmiştir. Dikey kalkışlı amfibi uçağıdır. Turbofan motorlara sahiptir.

Bortini-Beriev-VVA-14

16) Dornier Do 31

Alman V-tol jet taşıma uçağıdır. Aynı zamanda taktik destek amaçlı üretilmiştir. Proje 1970’de maliyetli olması ve teknik sorunlardan dolayı iptal edildi. 3 adet üretilmiştir.

Dornier-Do-31

17) EL/M 2075 Falcon

İsrail tarafından geliştirilmiştir. Amacı hava üstünlüğü sağlamak için istihbarat edinmek ve izlemek için kullanılıyor. Önündeki yuvarlak bölüm ‘AEW&C’ (Havadan Erken Uyarı ve Kontrol) radar sistemidir. İsrail, Şili, Hindistan ve Singapur tarafından aktif kullanılmaktadır.

EL-M-2075-Falcon

 

18) Airbus Beluga

Dünyanın en büyük sivil kargo uçağıdır. Standart a300 kargo uçağının genişletilmiş halidir. 1994’ten beri kullanılıyor.

Airbus-Beluga

 

 

Son olarak da eski önden pervaneli uçakların nasıl pervanelerine vurmadan ateş edebiliyordu? Bunu merak ediyorsanız şu yazımı da okuyabilirsiniz:

Eski Uçaklar Nasıl Pervanelerini Vurmadan Ateş Ediyordu?

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir