Birbirinden Garip Tasarıma Sahip 13 Tank

İlk çağlardan beri insanlar, düşmanlarından daha üstün olmak için çeşitli savaş araçları tasarladılar. Çinliler, Mısırlılar ve Romalıların iki tekerlekli hafif savaş arabalarından mancılığa, Orta Çağ’ın zırhlı şovalyelerinden  Timur’un fillerine, Yavuz Sultan Selim‘in Yivli toplarından Nazilerin Gustav Topuna ve günümüzün modern ateşli silahlarına kadar savaş araçları büyük değişim gösterdi.

Bu yazımızdaki konumuz ise geçmişten günümüze garip tasarıma sahip tanklar. Tankların ana görevi doğrudan ateş gücü kullanımı ile düşman kuvvetlerine saldırmaktır. Tanklar ağır bir zırha ve yüksek ateş gücüne sahip paletli savaş araçlarıdır. Tanklar ilk defa 1. Dünya Savaşı‘nda İngilizler tarafından ‘cephe yarmak’ için kullanıldı. Tankı ana silah olarak kullanan ilk ülke ise Nazi Almanyası’dır.

  Yaklaşık olarak yüz yıldır gelişim içinde olan tanklar bazen garip tasarımlara sahip oldular. İşte bu garip tasarıma sahip tanklardan bazıları:

 

1) Tsar

1914 yılında Ruslar her engeli aşabilmek ve geniş bir atış alanına sahip olmak için 8 metre yüksekliğinde bir tank yaptılar. En üstte toplar ve alt kısımda makineli tüfekler vardı. Araç hem hantal olması hem de topçu atışlarına açık hale gelebileceğinden dolayı proje iptal edildi.

Tsar

 

2) Scheider CA1

İlk Fransız tankı olma özelliğine sahip bu tank 1916’da üretilmiştir. 1.Dünya savaşında kullanılmıştır. Tam 400 adet üretilmiştir. 6 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir.

Scheider CA1

3) Antonov A-40 KT

Namı değer ‘Uçan Tank’, Sovyet tasarımcı Antonov tarafından geliştirilmiş olup ilk uçuşunu 1942’de yapmıştır. Görevi, hava birlikleri ve destek birlikleriyle birlikte kullanılmasıydı. ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmiştir. Bu proje için en uygun tank t-60 hafif tankıydı. Tank, savaş alanına indiğinde hızlıca çıkarılabilecek kanatlar takılmıştır. Tankı uzun menzilde çekmek için gerekli uçaklar bulunmadığından proje iptal edildi.

 

4) KV-2 (Kliment Voroşilov)

Namı değer ‘Koca Kafa’ olarak bilinen Sovyet ağır saldırı tankıdır. KV-1 şasisi üzerinde 1940’ta geliştirilmiştir. 1941’e kadar toplamda 334 araç imal edildi. 1941’de savaşa katıldı ve tankların büyük kısmı aynı yıl kaybedildi. 152 mm obüs topu monte edilmiştir. Fazladan ağırlık tankın çabuk bozulmasına sebep oluyordu. Bu sebepten dolayı üretimi durdu.

5) KV-6

Bu tankın tasarımı kadar garip bir hikayesi de vardır:

KV-2’nin savaş performansından etkilenen Stalin, KV-2’nin geliştirilmesini istiyor. Tankın geliştirilmesi Kolin-Barkov takımı görevlendiriliyor. Tek bir gövdeye 3 taret takılma fikri geliyor. Ancak 3 taret tankın boyunu çok fazla uzatacağından dönmesi ve manevra yapması çok zor olucaktı. Stalin fikri duyunca cevabı ” Dönmesine gerek yok, bu tank direk Berlin’e yol alacak” demiştir. Ardından tank dizayn aşmasına geliyor. Bu dev tankı hareket ettirmek için 600 beygir gücünde 2 motor takılıyor. Bu 2 güçlü motora rağmen hızı en fazla 13 mil/h oluyor. Aralık 1941’de ilk prototip bitiriliyor ve Moskova  savunmasında  görevlendiriliyor. Havanın çok sisli olmasından dolayı arka taret yanlışlıkla orta tareti vuruyor ve patlayan mühimmat bütün tankı havaya uçuruyor. 2. prototip ise bir geçitten geçerken fazla ağırlığın ortaya binmesi sonucu tank ortadan ikiye bölünüyor. 3. prototip ise tüm silahların aynı anda ateşlenmesi sonrası oluşan geri tepme tankı yan yatırıyor. Sürekli gelen başarısızlıklar sonucu tankın geliştirilmesi duruyor ve tankı geliştiren ekip Stalin tarafından sürgüne yollanıyor. ( Bu hikayenin gerçekliği çok düşüktür, resmi kaynaklarda bu tank ile ilgili kayıt yoktur)

 

KV-6

 

6) Pz. Sfl. IVC

88 mm’lik uçaksavar topunu kullanan Alman tank avcısıdır. Geliştirilmesine 1941’de başlandı. Araç farklı silah  alternatifli modeller için temel oluşturacaktı. Ancak plan hayata geçirildi. 3 adet prototip üretildi.

 

Pz-Sfl-iVC

Pz-Sfl-iVC-2

 

 

7) Kugelpanzer

Kugelpanzer belki de en nadir ve en garip zırhlı araçlarından biridir. Sovyetler tarafından savaşın sonlarına doğru Mançurya’da ele geçirilmiştir. Alman arşivlerinde onunla ilgili hiçbir belge bulunamadı. Gövdesi sadece 5 mm zırhla kaplanmıştır. Tek silindirli motora sahip. Kubinka Tank Müzesinde sergilenmektedir.

 

Kugelpanzer

8) Tog II*

Siper savaşları için tasarlandı. Silahlar önceleri gövdenin ön tarafında ve yan çıkmalarda yer alıcaktı. Ancak daha sonra taret ekleme kararı verildi. 1943’de tamamlandığında araç çoktan demode olmuştu. Araç hiç hizmete girmedi.10 Metre uzunluğa sahip ve 6 kişilik mürettebat kapasitesi vardır.

 

 

9) Tortois

Bu saldırı tankının geliştirilmesine İngiltere’de 1942’de başlandı.Tasarım Şubat 1944’de tamamlandı ve 25 araç için sipariş verildi. Ancak, 1947 sonbaharına kadar sadece 5 araç üretildi.

10) T28-95 Süper Ağır Tank

Bu aracın geliştirilmesine 1943 yılında başlanmıştır ve bir yıl içinde 25 aracın üretilmesi planlanmıştır. Ancak iki prototip üretilmiştir. Alman savunmasını yarmak için tasarlandı. Hiçbir operasyona katılmamıştır. 95 Ton ağırlığa (cephane yüklü değilken) ve 305 mm zırha sahiptir.

 

 

11) Panzer VIII (Maus)

Porsche firması tarafından üretilen süper ağır tanktır. 1944’de üretime başlanmış ve 141 tane üretilmesi planlanmış ancak Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Alman askeri tesislerini sürekli bombardımanı altında tutması bu plan sekteye uğratmıştır. Sadece 2 adet üretilmiş, bunlardan  birinin ise sadece tareti eksik kalmıştı. Tam 188 Ton ağırlığa 10 metre uzunluğa sahipti. 6 kişilik mürettebat kapasitesi vardı. Azami hızı 20 km/h.

 

 

12) Progvev-T

T55 şasisi üzerine Mig-15 motoru takılmıştır. Tasarımı sebebi ile bilim-kurgu filmlerindeki lazer silahlarına benzetmiş olabilirsiniz. Ancak tankın görevi, ürettiği yoğun ısı sayesinde mayınları açığa çıkarıp infilak ettirmektir. Gürültüsü  ve ağırlığı sebebi ile (37 ton) kolay hedef olabileceğinden dolayı proje iptal edilmiştir.

13) Chrysler TV-8

1950’lerde geliştirilen Amerikan orta tankıdır. Tank nükleer patlamalara karşı tasarlanmıştır. Tankın etrafına kameralar yerleştirildi. Bu sayede mürettebat kapağı açmadan çevreyi görmesini sağlıyordu. Bu sayede radyasyondan da korunmuş oluyorlardı. Taretinin kavisli olmasının sebebi ise mermilerin sekmesini sağlamaktı. En garip tarafı ise sadece 25 ton ağırlığa sahip olmasıydı. Chrysler TV-8 suyun üstünde yüzmek için tasarlanmıştı ve arkadaki su jetlerini kullanarak hareket edebilirdi. Daha sonra ABD ordusunda, alışılmışın dışında tank tasarlamak yerine daha konvansiyonel ve basit olan tankın daha iyi olabileceği düşüncesinden dolayı tankın projesi iptal edildi ve tank tek prototipte kaldı.

Chrysler

 

14) Object 279

1959 yılı sonunda geliştirlen Sovyet deneysel ağır tankıdır. Yüksek rütbeli komuta ekibinin her bölgede sorunsuzca hareket etmesi için dört paletli olarak tasarlanmıştır. Tankın asıl amacı nükleer patlamanın şok dalgalarından korunmaktır. 4 kişilik mürettebat kapasitesine sahipti. Silah, yarı otomatik yeniden yükleme sistemi ve otomatik yönlendirmeli optik ve radar menzilli kullanan Yangın Kontrol Sistemi (FCS) ile donatılmıştı. Sadece 3 tane prototip üretilmiştir. 1 tanesi Kubinka Tank müzesinde sergilenmektedir.

Object 279

Son olarak da bu konu ilginizi çekti ise  ‘Birbirinden Garip Tasarıma Sahip 18 Uçak’ adlı yazımı da okuyabilirsiniz:

Birbirinden Garip Tasarıma Sahip 18 Uçak

 

 

 

 

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir