Asus GTX 750 Ti Strix OC İnceleme

Merhaba, bu yazıda Vatan Bilgisayar’ dan satın aldığım Asus GTX750 Ti Strix OC kartı hakkında kullanıcı yorumlarımı yazacağım. Ben bu kartı alalı iki ay oluyor, yani iki aydır bol bol denemiş oldum.

Özelliklerini kısa geçmek istiyorum lakin her yerde bulabiliyorsunuz zaten.

[tie_index]Özellikleri[/tie_index]
– 1124 mhz kadar büyük bir çekirdek hızı var.

– Bellek hızı ise 5400 mhz ki bu rakam üst seviye kartlarla kapışacak kadar olmasa da ortalama bir kart için ideal bir hız.

– 2 GB bellek kapasitesi bulunuyor, bir ekran kartında çekirdek hızı, bellek hızı, veriyolu ve transistör sayısı gibi diğer parametreler düşükse bellek kapasitesinin yüksek olması bir anlam ifade etmiyor çünkü zaten o kadar belleği kullanacak işlem gerçekleşemiyor. Ancak bu kart ile 1 GB üstünde veri kullanabildiğiniz durumlar oluyor.

– 128 Bit veriyolu bilmiyorum benim arabamın mazotuna yetebilecek mi 🙂 Şaka bir yana kartımız orta segmentte olduğu için normal bir rakam. Veriyolu hızının artması fiyatına da büyük oranda yansır. 128 Bit yeterli değil ben eksiksiz kart istiyorum derseniz bir üst gömleği olan GTX 760 Ti ya da GTX 860 Ti öneririm.

Şimdi gelelim deneyimlerime ve kartın bende bıraktığı hissiyata:

– Bir kere bizim Türkler’ in meşhur şu oyunu açamam cümlesi size çok uzak, eğer bu karta sahipseniz.

– Havalandırma sistemiyle gerçekten çok soğuk ! Rahatlıkla overclock edebiliyorsunuz, bana mısın demiyor 🙂

[tie_index]Oyun Performansı[/tie_index]
– GTA V oynarken hiç bir takılma sorunu yaşamadım. 1920×1200 çözünürlükte bazı özellikler açık bazı özellikler kapalı oynuyorum (GTA V grafik konfigürasyonları çok karışık o nedenle detaya inmiyorum; ancak elde ettiğiniz görüntüden memnun kalıyorsunuz, bazen oyun mu film mi anlaşılmıyor).

– Çoğu oyunun konfigürasyonu Yüksek (High) ya da Çok Yüksek (Very High) modda çalışıyor ve ortalama bir fps hızı alıyorum (30 – 45 arası). Örneğin Far Cry 4 oyununda High ayarlarda fps 30 ile 50 arasında değişiyordu.

– Zaten bildiğim kadarıyla şu an en şatafatlı oyunlar bunlar, oynadığım diğer oyunları en yüksek seviyelerde oynuyorum.

– 2 boyutlu grafik tasarım araçlarında sorun yaşamıyorum, devasa çözünürlüklerde ve ayrıntılarda photoshop dosyalarıyla ve illustrator dosyalarıyla çalıştım; ancak hiç bir takılma donma olmadı. Tabi burada önemli bir parametre var o da işlemci. Bu ekran kartının yanına intel 4. nesil bir işlemci almanızı öneririm. Bende i5 4590 modeli bulunuyor.

– 3 boyutlu modelleme yaparken bir yere kadar ilerleyip sonra tıkanıyor. Bu kart 3 boyutlu modellemeye uygun bir kart değildir. 3 boyutlu modelleme yapabilmek için üst düzey bir karta ihtiyacınız var; ancak kaç kişi 3 boyutlu modellemeyle uğraşıyor ki zaten?
[tie_index]Sonuç Olarak[/tie_index]
Sonuç olarak;

Bu kart oyun oynamaya ve 2 boyutlu grafikler üzerinde çalışmaya birebirdir; ancak ben fiyatını biraz yüksek buldum. Malesef ki ülkemizde her elektronik ithal olduğu için her şey çok pahalı. Doların artması direkt fiyatlara etki ediyor. Kartın ederi bence 400 lirayı geçmez ancak Türkiye piyasasında yapacak çok bir şey yok, alternatifiniz varsa yurt dışından veya başka bir şekilde temin etmenizi tavsiye ederim.

(Toplam okuma 1 , bugün ki okuma 1 )

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir